بالکان

راتکو ملادیچ معروف به  قصاب سربرنیتسا   به حبس ابد محکوم شد

راتکو ملادیچ ، فرمانده سابق ارتش جمهوری صرب بوسنی ، به جرم نسل کشی در سربرنیتسا و جنایات جنگی در بوسنی ، توسط دادگاه لاهه به حبس ابد محکوم شد

ملادیچ پیشتر در سال ۲۰۱۷ به نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی به حبس ابد محکوم شده بود  و اما  وی در سال گذشته خواستار بازبینی در رای صادره از سوی دادگاه شده بود. اما  در دادگاه تجدیدنظر در ماه اوت گذشته، دادستان خواستار افزایش اتهام او به نسل‌کشی شد.

امروز ، دادگاه دادگاه رأی بدوی ،رای نهایی را صادر کرد که راتکو ملادیچ در  10شهرداری بوسنی و هرزگوین به جرم نسل کشی مقصر شناخته شد

جرم او در ارتباط با کشتار بیش از هشت هزار مرد و پسر مسلمان بوسنیایی در سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ و حمله و قتل افراد غیر نظامی در جریان ۴۳ ماه محاصره سارایوو، پایتخت بوسنی در سال ۱۹۹۵ بوده است.

قضات دادگاه بدوی، راتکو ملادیچ را در مورد کشتار مسلمانان بوسنی و «پاکسازی قومی» مسئول و مقصر دانسته و گفته بودند که این جرم در چارچوب طرح تشکیل «صربستان بزرگ» به رهبری «رادوان کاراجیچ» و با حمایت سیاستمدار پیشین صرب، «اسلوبودان میلوشویچ» انجام گرفته است.

دادگاه حکم نهایی راتکو ملادیچ جنایتکارجنگی در  تالار بزرگ شهر سارایوو  در حین  جلسه دادگاه  برای شهروندان سارایوو به صورت زنده پخش میشد همچنین بازماندگان نسل کشی سربرنیتسا در مرکز یادبود پوتوچاری جمع شده، و در حال تماشای  روند این دادگاه به صورت مستقیم  و مشتاقانه منتظر  اعلام حکم نهایی و مجازات راتکو ملادیچ جنایتکار جنگی بودند

هنوز مشخص نیست که ملادیچ  مجازات خود را  کجا سپری خواهد کرد  دادگاه بین المللی

یوگسلاوی سابق تاکنون هفت نفر را به حبس ابد محکوم کرده است

💢 اتحادیه اروپا اعلام کرد که با صدور حکم نهایی راتکو ملادیچ به یک دادگاه مهم در تاریخ اخیر اروپا برای جنایات جنگی ، از جمله نسل کشی ، در بوسنی و هرزگوین پایان داده است.

💢 ژلیکو کومشیچ عضو کروات شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین : صدور این حکم به وضوح نشان می دهد که جمهوری صرب بوسنی هرگز یک کشور مستقل نخواهد بود .

💢 باقر عزت بگوویچ : ملادیچ در جریان تجاوز به بوسنی و هرزگوین همچنین در قبال نسل کشی و سایر جنایات هولناکی که مرتکب شده مسئول است هم اکنون هنوز هم صدها نفر با دستان خون آلود آزادانه در قلمرو کشور ما زندگی می کنند و یا از حمایت کشورهای همسایه برخوردار هستند .

💢 رئیس جمهور آمریكا : من صمیمانه امیدوارم که رهبران منطقه به این حکم احترام بگذارند و اهمیت آن را تقویت کنند. امروز ، من در کنار تمام خانواده های بازمانده قربانیان جنایات ملادیچ هستم.

💢 یادرانکا کوسور سیاست‌مدار اهل کرواسی:هیچ مجازاتی برای ملادیچ کافی نیست. عدالت کافی نیست. تاریخ کافی نیست. حقیقت کافی نیست. اما هنوز هم کجا میری آیدا؟”

💢 وزیر امور خارجه انگیس : با صدور این حکم کمی دلجویی از بازماندگان و خانواده های قربانی شده است

 

دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی در لاهه ژنرال ملادیچ را در اول آذر ۱۳۹۶، ملادیچ را به اتهام نسل کشی در سربرنیتسا، آزار و اذیت کروات‌ها و مسلمانان در سراسر بوسنی و هرزگوین، ایجاد رعب و وحشت در بین ساکنین سارایوو با گلوله‌باران و تیراندازی طولانی مدت و گروگان گرفتن اعضای نیروی حفاظت سازمان ملل به حبس ابد محکوم کرد.

«پریسک ماتیم نیامبا» قاضی دادگاه از زامبیا که ریاست اتاق استیناف دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی در لاهه را امروز (سه شنبه) بر عهده دارد تمامی شکایات وارد شده به حکم دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی در لاهه از طرف ملادیچ و تیم وکلاوی وی را رد و بدون دلایل و سندهای معتبر اعلام کرد.

وکلای ملادیچ در آن زمان از هیات منصفه دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی در لاهه با این دلیل که دادستانی اتهامات خود به ملادیچ را ثابت نکرده است، خواستار تبرئه موکل خود یا محاکمه مجدد وی شده بودند.

هنچنین از سوی دیگر دادستان ها خواستار مقصر شناخته شدن ژنرال ملادیچ در نسل کشی علیه مسلمانان و کروات‌ها در پنج منطقه شهرداری بوسنی و هرزگوین شدند.

اتاق استیناف دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه به ریاست قاضی «پریسک ماتیم نیامبا» از زامبیا حکم نهایی درباره ژنرال ملادیچ را صادر کرد.

” راتکو ملادیچ ” متهم است که در هنگام تصرف شهر مسلمان نشین سربرنیتسا بوسنی و هرزگوین دستور قتل عام بیش از ۸۰۰۰ مسلمان را صادر کرده است.

شهر سربرنیتسا که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می‌دادند به عنوان منطقه امن تحت حفاظت سربازان هلندی سازمان ملل متحد قرار داشت اما در ماه ژوئیه ۱۹۹۵ میلادی توسط نیروهای صرب به فرماندهی ژنرال ملادیچ بدون مقاومت نیروهای سازمان ملل، تصرف شد.

وی پس از ۱۲ سال مخفی بودن در اردیبهشت ۱۳۹۰ در شهر لازاروو در جنوب صربستان دستگیر و به دادگاه بین‌المللی جنابیات جنگی در شهر لاهه هلند تحویل داده شد.

دادگاهی ملادیچ در اردیبهشت ۱۳۹۱ آغاز شد و در ۲۵ آذز ۱۳۹۵ به پایان رسید.

متهم به نسل کشی در شهر سربرنیتسا بوسنی و هرزگوین در مراحل دادگاهی اتهامات وارده از سوی دادگاه لاهه را انکار و با تیمی از وکلای مدافع خود تلاش کرد تا ادعاهای دادستانی و شهادت شاهدان را به چالش بکشاند.

از آنجا که ژنرال ملادیچ از نظر سلامتی مساله داشت، خانواده و وکلای مدافع وی بارها از دادگاه خواسته بودند که برای درمان و معالجه خارج از بازداشت به وی اجازه داده شود، اما دادگاه لاهه و بعداً اتاق استیناف مکانیزم قضایی که جانشین حقوقی دادگاه بین‌المللی جنایانت جنگی در لاهه است، این درخواست ها را تا به امروز قبول نکرده‌اند.

در طی چهار سال دادرسی ژنرال سابق جمهوری صرب های بوسنی و هرزگوین در دادگاه بین المللی جنایات جنگی در شهر لاهه هلند، تقریباً ۶۰۰ شاهد شهادت دادند و ۱۰ هزار سند ارائه شد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا