بوسنی

نمایشگاهی به مناسبت بیست و نهمین سالگرد عضویت جمهوری بوسنی و هرزگوین درسازمان ملل

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از سارایوو با همکاری  موسسه  بوسنیایی “پرپرود، و ” موزه “علیا عزت بگوویچ”  نمایشگاهی به مناسبت بیست و نهمین سالگرد عضویت جمهوری بوسنی و هرزگوین در سازمان ملل که 22 مه 1992 رخ داد ، برگزار شد.

در  افتتاحیه این نمایشگاه  رضا قلیچ خان سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور به  همراه نوری رایزن فرهنگی سفارت  نیز حضور داشتند  این نمایشگاه با رعایت کلیه اقدامات اپیدمیولوژیک برگزار شد.

شفیق جعفروویچ  عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین ، که در افتتاحیه نمایشگاه حضور داشت ، گفت: “علیا عزت بگوویچ مهمترین فرد در تاریخ معاصر بوسنی و هرزگوین است. او در زمان استقلال بوسنی و هرزگوین ، به رسمیت شناختن بین المللی آن و در زمان دفاع از تجاوز به این کشور  رهبر  بوسنی و هرزگوین بود “،

وی معتقد است که برابری برای  همه مردم  در این کشور به نفع همه شهروندان ساکن در بوسنی و هرزگوین است.

” جعفروویچ ” اضافه کرد: “راه اروپایی ما باید رونق اقتصادی و حاکمیت قانون را به همراه داشته باشد و این به نفع همه مردم ساکن این کشور است.  حرکت در مسیر ناتو امنیت همه ما را در بوسنی و هرزگوین به همراه دارد.”

بیسرا تورکوویچ  وزیر امور خارجه بوسنی و هرزگوین  نیز در افتتاحیه این نمایشگاه حضور داشت .

وی گفت : “من فکر می کنم برای نسلهای جوان بسیار مهم است که با چنین شخصیت خارق العاده ای آشنا شوند ، با مردی که بزرگترین آرزوی خود را برآورده کرده است و من فکر می کنم که او بزرگترین هدیه را به نسلهای آینده و مایی که الان زندگی می کنیم داده است  ، وی افزود: ما با او زندگی می کنیم. ما میهنی داریم که همه ما در آن احساس راحتی می کنیم. او بزرگترین هدیه را به ما داد که بسیاری از مردم و ملتها هنوز برای داشتن آن خونریزی می کنند.

ناجا بربرویچ-دیزدارویچ ، مدیر موزه “علیا عزت بگوویچ” نیز در خصوص نمایشگاه صحبت کرد.

“این نمایشگاه که شامل 30 پنل است ، و به سه مرحله زمانی تقسیم شده است – دوره قبل از جنگ ، دوره تجاوز و دوره پس از توافق دیتون. این نمایشگاه 100 عکس و سند از بایگانی های خصوصی و آلبوم های رئیس جمهور را نشان می دهد ، به این معنی که بسیاری از این اسناد و عکس ها برای اولین بار برای مردم ارائه شده است.  “علیا عزت بگوویچ” نه تنها یک رهبر سیاسی در یک زمان دشوار و بسیار چالش برانگیز برای میهن ما بود ، و نه تنها یک اندیشمند و انسان دوست بزرگ ، بلکه یک دیپلمات بزرگ که با رهبران شرق و غرب روابط دیپلماتیک قوی و محکمی داشت ” بود.

سانین کودریچ ، رئیس  موسسه بوسنیایی “پرپرود” نیز خطاب به حاضران گفت که هسته اصلی هر فرهنگ حفظ فرهنگ و حافظه تاریخی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا