بالکان

مفتی اعظم کرواسی : ابتکار امام خمینی (ره)، اقدامی ارزنده برای توجه مسلمین به مسائل جهان اسلام و از جمله قدس شریف بود

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از سارایوو مفتی اعظم و رئیس مشیخت اسلامی کرواسی در خطبه های نماز جمعه روز قدس، اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از سوی حضرت امام خمینی (ره) را ابتکاری ارزنده برای توجه مسلمین به مسائل جهان اسلام و از جمله قبله اول مسلمانان دانست.
دکتر عزیز حسنوویچ که امروز خود امامت نماز جمعه زاگرب را بر عهده داشت، در ابتدای خطبه ها به اهمیت ماه مبارک رمضان به عنوان ماه رحمت، و فرصت عبادت بخصوص در شبهای قدر اشاره کرد و گفت: هر روز این ماه مورد ارزشیابی خداوند قرار می گیرد. باید از این فرصت بهترین استفاده را برای جلب رحمت و برکت الهی؛ و همچنین انجام بهتر عبادات مانند نماز، روزه، ذکات و فطریه انجام داد. ماهی که قرآن کریم در آن نازل شده، قطعا پربرکت ترین ماه است.
رئیس مشیخت اسلامی کرواسی افزود: کتاب قرآن مجید فقط برای خواندن نیست. باید قرآن را در متن زندگی آورد و با آن زندگی کرد. فریضه ذکات حفظ اموال و تضمین دارایی است.
مفتی اعظم کرواسی در ادامه به روز «مسجد» اشاره کرد (۷ می به مناسبت تخریب مساجد توسط صربها در جنگ بوسنی و هرزگوین تعیین شده است) و گفت: باید مسجد را حفظ کنیم، مسجد مانند شناسنامه هر مسلمان و خانه شماست و حفظ آن از اهمیت خاصی برخوردار است.
دکتر عزیز حسنوویچ سپس به ابتکار امام خمینی (ره) در سال ۱۹۷۹ که آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس نامگذاری کردند اشاره و آن را ابتکاری ارزنده برای توجه مسلمین به مسائل جهان اسلام و از جمله قبله اول مسلمانان دانست.
رئیس مشیخت اسلامی کرواسی، گرامیداشت روز قدس را از چهار بعُد بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: این مناسبت اول از همه بدلیل قبله اول مسلمین یعنی مسجد الاقصی که از اهمیت خاصی برای جهان اسلام برخوردار است. دوم اینکه قدس پایگاه ارتباط و اتحاد ادیان ابراهیمی است، و سوم آنکه در طول تاریخ مردم فلسطین در آنجا زندگی می کردند و از وطن خود آواره شده اند.
دکتر عزیز حسنوویچ ادامه داد: بعد چهارم از نظر سیاسی است. طی سال گذشته از ۲۳ قطعنامه سازمان ملل در محکومیت کشورها ۱۷ قطعنامه در خصوص محکومیت اسرائیل به عنوان ناقض حقوق فلسطینیان صادر شده است، اما همه این موارد فقط در کاغذ باقی مانده است و آنها اعتنایی به آن نمی کنند.
مفتی اعظم کرواسی تاکید کرد: نباید ظلمی که به مردم فلسطین شده، آنها را از خانه هایشان آواره می کنند و به شهرک سازی در سرزمین فلسطین می پردازند، فراموش کرد.
پرویز اسماعیلی سفیر و اعضای نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کرواسی، در نماز جمعه روز قدس زاگرب شرکت داشتند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا