بالکانبوسنیفرهنگی

گسترش همکاری صدا و سيما وراديو و تلويزيون ملی بوسنی

مدير شبکه تلويزيونی "بی اچ آر تی"بوسنی و هرزگوين: ايران آن کشوری نيست که در رسانه های کشورهای غربی نشان داده می شود.

به گزارش سرويس بين الملل  خبرگزاری صداوسيما  از سارايوو، همکاری های نمايندگی صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در منطقه بالکان و شبکه تلويزيونی “بی اچ آر تی” (BHRT) بوسنی و هرزگوين گسترش می يابد .
ماريا باورانکيچ، مدير شبکه تلويزيونی “بی اچ آر تی” (BHRT) بوسنی و هرزگوين ديروز در نشستی با بهروز ناصری ، مسئول نمايندگی صداوسيمای جمهوری اسلامي ايران با ابراز خرسندی از همکاری های روبه گسترش دو رسانه، گفت: با توجه به تاريخ کهن و فرهنگ غنی ايران، تمايل ما بر اين است که از برنامه های مستند در خصوص تاريخ و فرهنگ ايران بتوانيم بيشتر بهره مند شويم. همين هفته پيش بود که گزارش روزنامه وچرنی ليست کرواسی از ايران را خواندم که بسيار مثبت بود و همان لحظه دوست داشتم به ايران بروم.”
مدير شبکه تلويزيونی بی اچ ار تی در ادامه با اشاره به اينکه ايران، آن کشوری نيست که در رسانه های کشورهای غربی نشان داده می شود گفت: “دوستان نزديک من به ايران سفر کرده اند و برای من خاطرات بسيار خوبی از رفتار مردم ايران و جاذبه های تاريخی و فرهنگی فراوان ايران گفته اند. لذا از شما درخواست دارم جهت تنوير افکار عمومی در اين کشور از فيلمها و سريالها و فيلمهای مستند خوب کشورتان جهت پخش از شبکه سراسری بوسنی در اختيار ما قرار دهيد .
ناصری هم در اين ديدار به سريال های فاخر معاصر و تاريخی در ژانرهای مختلف توليد شده در صداوسيما جمهوري اسلامی ايران اشاره کرد و افزود: “جمهوری اسلامی ايران همواره بوسنی و هرزگوين را با تمام اقوام و گروه های آن می شناسد و سعی بر آن دارد تا در مبادلات سياسی، فرهنگی و تجاری تمام اين اقوام و گروه ها را در نظر بگيرد.
بي اچ ار آتي (BHRT) يا همان راديو و تلويزيون ملي بوسني و هرزگوين از سال 1945 مشغول به فعاليت است. اولين برنامه راديويي اين شبکه در تاريخ 10 آوريل 1945 و اولين برنامه تلويزيوني آن در تاريخ اول ژوئن 1945 بر روي آنتن رفت. اولين برنامه راديويي اين شبکه پس از پايان جنگ جهاني دوم و آزاداي سارايوو در روز دهم آوريل 1945 با پيام “اينجا سارايوو، مرگ بر فاشيسم و آزادي براي مردم” آغاز شد. اين شبکه در سال 1993 به عضويت اتحاديه پخش برنامه هاي اروپايي (European Broadcasting Union) در آمد و در حال حاضر تنها شبکه بوسنيايي مي باشد که عضو اين اتحاديه است.
برنامه هاي اين شبکه به صورت 24 ساعته در سراسر بوسني و هرزگوين بر روي آنتن مي رود. مراکز فني و اطلاعاتي اين شبکه علاوه بر سارايوو که دفتر مرکزي اين شبکه است، در شهرهاي بيهاچ، بانيالوکا، موستار، توزلا و زنيتسا قرار دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا