بالکانبوسنیسیاسی

طرفین بر ضرورت گسترش روابط اقتصادی و گردشگری تاکید کردند.

وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان در دیدار هیات پارلمانی ایران اعلام کرد : ایران یکی از قطب های گردشگری آسیا و کشوری با جاذبه های تاریخی و فرهنگی فراوان است.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از بلگراد؛ وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان در دیدار هیات پارلمانی ایران اعلام کرد : ایران یکی از قطب های گردشگری آسیا و کشوری با جاذبه های تاریخی و فرهنگی فراوان است.

هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست پروانه سلحشوری رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و صربستان و رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی دیروز  با «راسیم لیائیچ»، معاون نخست وزیر و وزیر تجات، گردشگری و ارتباطات صربستان دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار طرفین بر ضرورت گسترش روابط اقتصادی و گردشگری تاکید کردند.
همچنین در این دیدار موضوع راه اندازی پرواز مستقیم میان تهران-بلگراد مورد بررسی قرار گرفت.
اعضای هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در ادامه دیدارهای روز دوم خود با مقامات صربستان، با خانم «مایا گویکوویچ»، رئیس مجلس صربستان نیز دیدار و گفتگو کردند.
طرفین در این دیدار بر لزوم افزایش همکاری های پارلمانی میان دو کشور تاکید کردند و سطح روابط سیاسی موجود را راضی کننده دانستند.
گویکوویچ در این دیدار گفت: باعث خوشحالی و خرسندی من است که توانستم با نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران درباره روابط دو کشور گفتگو کنم. روابط جمهوری اسلامی ایران و صربستان در سال های اخیر روبه پیشرفت بوده و مجالس دوکشور الگوهای همکاری های خوبی را مدنظر دارند.
وی افزود: به زودی اقای لاریجانی هم سفری به صربستان خواهند داشت و ماهم از سفر رئیس جمهور صربستان به تهران استقبال می کنیم.


بازدید از صحن مجلس صربستان و دیدار با اعضای گروه دوستی صربستان و ایران پارلمان صربستان و همچنین گفتگو با اعضای برخی از کمیسیون های مجلس صربستان از دیگر برنامه های هیات ایرانی بود.
همچنین در سارایوو هم « محمود حیدری»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین عصر روز سه شنبه با «ملادن ایوانیچ»، عضو صرب شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین دیدار و گفتگو کرد.
سفیر کشورمان در این دیدار مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص موافقتنامه برجام و‌ تحولات منطقه را تبیین و تاکید کرد: “جمهوری اسلامی ایران اثبات کرده که به تمام تعهدات خود پایبند بوده و آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان معتبرترین نهاد در این عرصه، همواره به التزام ایران به تعهدات خود ذیل برجام اذعان نموده است.
حیدری گفت : اگر امروز شاهد اضمحلال تروریسم در منطقه هستیم این واقعیت مرهون مقاومت ملتهای منطقه و فداکاریهای صادقانه جمهوری اسلامی ایران می باشد.
عضو ریاست جمهوری بوسنی هرزگوین نیز در این دیدار نقش ایران در مبارزه با گروههای تروریستی را حائز اهمیت دانست و از جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری با ثبات و اثرگذار در منطقه و جهان یاد کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا