بالکانبوسنی

باقر عزت بگوویچ: اروپا تنها به مسیحیان تعلق ندارد.

عضو شورای ریاست جمهوری و رهبر حزب اقدام دموکراتیک بوسنی: مسلمانان اروپا در این قاره تازه وارد نیستند بلکه صاحب فرهنگ مورد ادعای اروپایی ها هستند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما  از سارایوو، باقر عزت بگوویچ عضو شورای ریاست جمهوری و رهبر حزب اقدام دموکراتیک (SDA) امروز در نشستی که تحت عنوان “بوشنیاکها، مسلمانهای اروپایی، بین اسلام هراسی و افراطی گری” برگزار شد، گفت: “ما باید به دنبال راه حل ها و پاسخ های مناسب باشیم، 30 میلیون مسلمان در اروپا زندگی می کنند که نیاز به یافتن فرمول همزیستی با مسیحیان و دیگر اروپایی ها دارند چرا که اروپا تنها به مسیحیان اختصاص ندارد.”

وی در ادامه تصریح کرد که بحث ها و سوء تفاهم های امروز ناشی از اظهارات و اتهاماتی است که نمایندگان اروپایی علیه مسلمانان و به ویژه مسلمانان بوسنی و هرزگوین روا داشته اند.
نشست “بوشنیاکها، مسلمانهای اروپایی، بین اسلام هراسی و افراطی گری” با همکاری موسسه علمی پژوهشی ابن سینا در سارایوو و بنیاد “فاطمه” که تحت حمایت حزب SDA می باشد، با حضور جمعی از مادران بوسنیایی برگزار گردید. عزت بگوویچ در ادامه سخنانش ضمن تاکید بر این نکته که اروپا تنها متعلق به مسیحیان این قاره نمی باشد گفت: “اگر شما تاریخ و فرهنگ اروپا را مطالعه کنید و تاریخچه آن را به درستی بررسی کنید، متوجه خواهید شد که بدون ورود مسلمانان به اروپا و حضور آنها در این قاره، آنچه امروز از آن به عنوان فرهنگ اروپایی یاد می شود، هیچ وجود خارجی ای نداشت.”
عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین در بخش دیگری از سخنانش به اسلام هراسی اشاره کرد و گفت: “اسلام هراسی تنها یک بخشی از بیگانه هراسی است که تنفر و تعصب بی جا را ترویج می دهد. بر اساس اینگونه تفکرهای نادرست و تندرو، امروز حتی عیسی مسیح هم نمی توانست به اروپا بیاید، چرا که شکل و شمایلش مثل کسانی است که از کشورهای عربی می آیند و یا مریم مقدس اجازه تحصیل در دانشگاه سوربن را نداشت چرا که از پوشش استفاده می کرده است.”
وی سپس افزود: “به عنوان مسلمان باید برای این ادعاها و اتهامات پاسخ مناسب پیدا کنیم، چرا که این قاره و به ویژه منطقه بالکان متعلق به ما نیز می باشد. امروز مسلمانان را با تمام حملات تروریستی در اروپا مرتبط می دانند و متاسفانه اسلامگرایان افراطی خوراک تبلیغاتی برای آنها فراهم می کنند.”
عزت بگوویچ سپس تاکید کرد که تنها هدف داعش، قرار دادن مسلمانان در مقابل جهان و مردم دنیاست. وی در این خصوص ادامه داد: “آنها عمدا این اقدامات را انجام می دهند و خوراک تبلیغاتی لازم را بر تبلیغات علیه اسلام و مسلمانان فراهم می سازند. با این حال آنها یک اقلیت در دنیای اسلام می باشند و ما به عنوان اکثریت باید پاسخ های قاطع و روشنی در مقابل اتهامات و ادعاهای دشمنان داشته باشیم.”
وی سپس به این نکته اشاره نمود که امروز در اروپا نزدیک به 30 میلیون مسلمان زندگی می کند که نیازمند یافتن یک فرمول و راه حل برای همزیستی مسالمت آمیز با مسیحیان و دیگر مردم اروپا می باشد.
وی گفت: “باید با یکدگیر بیشتر ارتباط برقرار کنیم؛ همکاری هایمان را افزایش دهیم تا بتوانیم به یک نتیجه واضح و مناسب برسیم. در این برهه که از اقصی نقاط جهان مسلمانان به اروپا می آیند، اروپا نیز قطعا به این مسلمانان نیاز دارد چرا که همه این افراد که از شرق آمده اند برای جامعه اروپا مناسب هستند و من فکر می کنم آمدن آنها خون تازه ای در شریان اروپاست.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا