بوسنیفرهنگی

بزرگداشت روز حافظ در سارایوو

غلامرضا طریقی شاعر کشورمان گفت غزل و شعر کلاسیک میراث شاعران بزرگی همچون حافظ، سعدی، مولانا و دیگر شعرای بزرگ ایران زمین است، از این رو شعر گفتن به این سبک کار آسانی نیست.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از سارایوو؛ مراسم روز بزرگداشت خواجه شمس الدین محمد شیرازی شاعر و حافظ قرآن، متخلص به حافظ و معروف به لسان الغیب از بزرگترین شاعران غزل سرای ایران و جهان در ساختمان رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سارایوو برگزار شد.

در این مراسم که با حضور علی اصغر عامری رایزن فرهنگی ایران،  دکتر “الویر موسیچ” زبان شناس و استاد دانشگاه دکتر سید کاظم موسوی، استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو برگزار شد؛ غلامرضا طریقی و حمیدرضا شکارسری از شاعران نام آشنای کشور نیز به ایراد سخنرانی پرداختند.

غلامرضا طریقی، شاعر کشورمان گفت: غزل و شعر کلاسیک میراث شاعران بزرگی همچون حافظ، سعدی، مولانا و دیگر شعرای بزرگ ایران زمین است، از این رو شعر گفتن به این سبک کار آسانی نیست. وی در خصوص شخصیت حافظ گفت: حافظ مرکز ثقل جادوگری با کلمات در ایران است. آثار حافظ مانند ظرف میناکاری شده و قاب خاتم بی نذیر است.

حمیدرضا شکار سری دیگر شاعر اعزامی از کشورمان در سخنان خود ضمن تبریک این روز گفت: “غزل متکی است بر تقارن و توازن، موسیقی و ملودی. شعر سنتی زیبایی خاص خود را دارد که اصل آن بر پایه آواشناسی است. وی در پایان چند شعر نو برای حضار قرائت کرد که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

دکتر الویر موسیچ، زبان شناس و استاد دانشگاه ساریوو نیز در این مراسم به تبیین شخصیت حافظ شیرازی و جایگاه شعرهای وی پرداخت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا