بوسنیفرهنگی

حضور پررنگ ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب سارایوو

غرفه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب سارایوو با استقبال چشمگیر بازدید کنندگان روبه‌رو شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ علاقه‌مندان به تاریخ و ادب و فرهنگ ایران از اقوام مختلف ساکن در بوسنی و هرزگوین با مراجعه به غرفه‌ی رایزنی فرهنگی ایران در این نمایشگاه با ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی ایران بیشتر آشنا شدند.
علاوه بر استقبال مردم و عموم بازدید کنندگان، شخصیت‌های فرهنگی، مذهبی و سیاسی بوسنی ضمن بازدید از غرفه ایران که به شکل زیبایی تزیین شده بود مورد استقبال رایزن فرهنگی کشورمان قرار می‌گرفتند و دقایقی در خصوص موضوعات مختلف به گفتگو می‌پرداختند.
شهردار شهر قدیم سارایوو، رؤسای کتابخانه و موزه ملی بوسنی و هرزگوین، رئیس العلمای سابق بوسنی، چند تن از نمایندگان مجلس، رؤسا و استادان دانشگاه‌های بوسنی، نائب رئیس سازمان جمعیت اسلامی بوسنی و برخی از سفرا و دیپلمات‌های مقیم از جمله شخصیت‌های یاد شده بودند. چند تن از نویسندگان، ایران شناسان و فعالان اجتماعی حوزه زنان از دیگر بازدید کنندگان غرفه ایران در نمایشگاه مذکور بودند.
برگزاری نشست نقد و بررسی ترجمه بوسنیایی کتاب «دا» از دیگر فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در حاشیه این نمایشگاه بود.
در این نشست دو تن از استادان زبان بوسنیایی و فارسی به ارائه دیدگاه‌های خود درباره این ترجمه و دلایل استقبال جامعه بوسنی از این کتاب که اخیراً با استفاده از طرح تاپ توسط یک ناشر برجسته بوسنیایی منتشر شده و اواخر اسفند پارسال با حضور نویسنده کتاب رونمایی شده بود پرداختند.
علی‌اصغر عامری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سارایوو با تشریح اقدامات انجام‌شده در برگزاری این نمایشگاه گفت: با بهره گیری از تجربیات گذشته، امسال با همکاری انتشارات بین المللی الهدی و دیگر نهادهای فرهنگی ایران تلاش شد کتاب‌های متعددی به زبان بوسنیایی با موضوعات قرآنی و معارف اسلامی، ایران شناسی، جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و گردشگری، متون ادبیات کهن و معاصر فارسی و ادبیات کودکان، و سی دی و بروشورهای فرهنگی به علاقه‌مندان عرضه شود.
وی با اشاره به حضور احمد شفیعی‌ها هنرمند خوشنویس کشورمان و نمایش آثار برجسته این هنرمند پرتلاش، از برپایی کارگاه خوشنویسی توسط ایشان به عنوان یکی از دلایل استقبال کم نظیر مخاطبان بوسنیایی از غرفه رایزنی فرهنگی نام برد.
علاوه بر رایزنی فرهنگی، بنیاد ملاصدرا و مؤسسه علمی پژوهشی ابن سینا هم در این نمایشگاه با ارائه آثار جدید تألیف و یا ترجمه شده حضور داشتند.
محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین ضمن بازدید از نمایشگاه در غرفه مؤسسات ایرانی حاضر شد و از تلاش‌های صورت گرفته توسط نهادهای یاد شده تشکر و قدردانی کرد.
وی با تأکید بر ضرورت توجه هرچه بیشتر به فعالیت‌های فرهنگی گفت: استفاده از ظرفیت‌های نمایشگاهی با توجه به تاریخچه درخشان ایران در حوزه فرهنگ و ادب و دانش می‌تواند زمینه ساز توسعه روابط فرهنگی و گسترش همکاری‌های دو جانبه شود.
حیدری در ادامه از غرفه وزارت فرهنگ ترکیه، انتشارات موزه ملی سارایوو، انتشارات شاهین پاشیچ، نشر میراث معنوی و انتشارات کتاب خوب بازدید و با مدیران غرفه‌ها گفتگو کرد.
در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب سارایوو بیش از ۱۶۰ ناشر از کشورهای ایران، انگلستان، آلمان، فرانسه، آمریکا، کرواسی، صربستان، مونته‌نگرو، عربستان، اسلوونی، بوسنی و ترکیه در محل سالن فرهنگی- ورزشی اسکندریه شهر سارایوو آخرین دستاوردهای علمی، ادبی، فرهنگی، تاریخی و آموزشی خود را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دادند.
رونمایی از آثار جدید نویسندگان خارجی و داخلی، اهدای جوایز به ناشران و نویسندگان برتر، برگزاری نشست‌های تخصصی در خصوص ادبیات و فروش کتاب از جمله برنامه‌های بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب سارایوو بود.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا