بالکانبوسنیسیاسی

بروجردی با وزیر تجارت بوسنی دیدار کرد.

«علاءالدین بروجردی » و هیئت پارلمانی همراه، با «میرکو شاروویچ»، وزیر تجارت خارجی و روابط اقتصادی بوسنی و هرزگوین دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران و  وزیر تجارت خارجی و روابط اقتصادی بوسنی و هرزگوین دیدار و گفتگو کردند.
«علاءالدین بروجردی » و هیئت پارلمانی همراه،  در ادامه  دیدارهای خود با مقامات بوسنیایی، با  «میرکو شاروویچ»، وزیر تجارت خارجی و روابط اقتصادی بوسنی و هرزگوین دیدار و گفتگو کرد.
شاروویچ در این دیدار ضمن خوشامدگویی به رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کشورمان، روند رو به رشد مناسبات میان دو کشور خصوصا در زمینه های تجاری و اقتصادی را رضایتمند توصیف کرد. بروجردی نیز در این دیدار بر عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران در جهت گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف با کشور دوست بوسنی و هرزگوین تاکید کرد.
شاروویچ پس از پایان جلسه، در نشست خبری مشترک با بروجردی، گفت: در خصوص موضوعات مختلف و به ویژه موضوعاتی که به مذاکرات انجام شده در سفر اخیر من به تهران مربوط می شد، بحث و تبادل نظر کردیم. در مورد تقویت قرارداد انجام معاملات تجاری میان دو کشور صحبت هایی انجام شد. البته این قرارداد چند سال پیش به امضا رسیده است، اما در جهت رونق بخشیدن بیشتر به اقتصاد دو کشور طرفین به این نتیجه رسیدند که قرارداد ذکر شده، نیاز به بازبینی و انجام اصلاحاتی دارد.
شاروویچ درادامه به صادرات و واردات میان دو کشور اشاره و تصریح کرد:  با مذاکرات انجام شده، در تلاش هستیم تا گمرک کالاهای صادراتی دو کشور را کاهش دهیم. مسائل بانکی از موضوعات دیگری بود که در خصوص آن صحبت هایی انجام گرفت که البته با توجه به مشکلات و موانع بین المللی هنوز به نتیجه و راه حلی نرسیده ایم. متاسفانه این امر بر مناسبات تجاری و اقتصادی میان دو کشور تاثیر منفی گذاشته است. مطلع هستیم که بسیاری از کشورها پس از لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران، مشکلات بانکی را از طریق راه های مختلف حل کردند.
وی درپایان به موضوع لغو روادید میان جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین اشاره کرد و گفت: امیدوار هستیم با تمهیدات در نظر گرفته شده برای لغو روادید، مناسبات تجاری-اقتصادی و همکاری های گردشگری میان دو کشور بیش از پیش افزایش پیدا کند. جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم را در این خصوص انجام داده است اما متاسفانه اقدام خاصی از سوی بوسنی و هرزگوین صورت نگرفته است.
بروجردی نیز با اشاره به اهمیت فراوان این دیدار، گفت:  این دیدار یکی از مهمترین ملاقات های ما در این سفر بود چرا که کلید گسترش همکاری ها در بوسنی و هرزگوین در اختیار جناب آقای وزیر می باشد. در جلسه  امروز سه نکته  مهم مطرح و مورد بررسی قرار گرفت که آقای شاروویچ نیز به آنها اشاره کردند. اول، ایجاد خط هوایی مستقیم میان تهران و سارایوو بود که به عنوان یک پیشنهاد مطرح شد که ما هم از رئیس محترم مجلس و هم از آقای وزیر پاسخ مثبت شنیدیم. دوم برقراری یک نمایشگاه از آثار صنایع دستی و فرآورده های ساخت جمهوری اسلامی ایران و سوم همکاری در عرصه های مختلف شامل داروسازی، صنعت توریسم و گردشگری که لازمه ی آن تسهیل روادید می باشد که آقای وزیر هم به آن اشاره داشتند.
بروجردی در ادامه با تاکید بر حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از استقلال بوسنی و هرزگوین گفت:  ما قویا از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی بوسنی و هرزگوین و همچنین همزیستی مسالمت آمیز اقوام مختلف در این کشور حمایت می کنیم. مطمئن هستیم با هشیاری رهبران سیاسی بوسنی و هرزگوین، امنیت و ثبات پایداری در این کشور حاکم خواهد بود و روز به روز دو ملت شاهد برداشته شدن گام های جدید در جهت تحکیم و گسترش روابط میان دو کشور باشند.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا