اروپابالکانبوسنی

حبس ابد در انتظار قصاب بالکان

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه فرانس 24، محاکمه راتکو ملادیچ، قصاب بالکان ادامه دارد و بر اساس کیفرخواست حبس ابد برایش درخواست شده است.

دادگاه جنایی بین المللی در لاهه برای یوگسلاوی سابق راتکو ملادیچ را به اتهام جنایت جنگی و جنایت ضد بشریت محاکمه می کند و سنگین ترین مجازات یعنی حبس ابد در انتظار وی است.

خبرنگار فرانس 24 از لاهه گزارش داد: دادستان در آخرین کیفرخواست مطروحه علیه ملادیچ حبس ابد را برای وی درخواست کرده و گفته است هر مجازاتی غیر از این توهین به قربانیان این فرد است. دادستان توضیح داد که عملا هیچ محکومیتی به جز حبس ابد در انتظار وی نیست زیرا همین دادگاه قبلا چهار تن از معاونین اش را به حبس ابد محکوم کرده است. در این جلسه وکلای مدافع ملادیچ که عامل اصلی قتل عام سربرنیتسا در جریان جنگ بالکان است خواستار مجازات سبک برای موکل شان شدند و در دفاع از این درخواست به عنوان مثال توزیع آب نبات بین کودکان سربرنیتسا توسط نامبرده را مطرح کردند که در پاسخ دادستان گفت وی همزمان با توزیع آب نبات بین بچه ها پدرها و برادرهای آنها را قتل عام می کرد.

خبرنگار افزود: این پایان محاکمه چهارساله ملادیچ بود که طی آن هزاران سند و مدرک علیه وی به عنوان عامل اصلی محاصره سارایوو و قتل عام سربرنیتسا و دیگر قتل عام ها در بوسنی به دادگاه ارائه گردید. ملادیچ در واقع مجری سیاست پاکسازی نژادی طراحی شده توسط رادوان کارادزیچ رهبر سیاسی صرب های بوسنی بود که خودش در این دادگاه به چهل سال زندان محکوم شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا