بالکانبوسنیفرهنگی

قالیباف: برگزاری هفته فرهنگی تهران و سارایوو در آینده نزدیک

شهردار تهران از برگزاری هفته فرهنگی تهران و سارایوو در دو پایتخت در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمد باقر قالیباف در حاشیه امضای توافق نامه همکاری میان تهران و سارایوو در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به آشنایی و قدمت ارتباطی که مردم ایران و بوسنی و هرزگوین نسبت به یکدیگر دارند، ضروری است همکاری میان دو شهر بیش از پیش گسترش یابد.
وی در ادامه با اشاره به حضور رئیس جمهور بوسنی و هرزگوین و شهردار سارایوو در تهران در طول دو هفته اخیر بیان کرد: امیدوارم با امضای این پیمان خواهرخواندگی بتوانیم کار خود را از همکاری های فرهنگی و گردشگری میان تهران و سارایوو آغاز کنیم. چرا که در این زمینه فرصت های خوبی در سارایوو وجود دارد و مردم این شهر نیز علاقه مند هستند تا این ارتباطات فرهنگی و گردشگری را با تهران و ایران داشته باشند.
قالیباف در پایان از برگزاری هفته فرهنگی تهران و سارایوو در دو پایتخت در آینده نزدیک خبرداد و گفت: امیدوارم بعد از پیمان خواهرخواندگی، همکاران من در مجموعه شهرداری تهران و سارایوو اقدامات مربوط به حوزه فرهنگی و گردشگری را عملیاتی کنند.
ایوو کومشیچ، شهردار سارایوو نیز طی سخنانی در جمع خبرنگاران، تهران را شهری بسیار بزرگ خواند و گفت: بازدید از همه نقاط تهران بسیار مشکل است. این کلانشهر به حدی بزرگ است که خطوط مترو آن در یک روز نیمی از جمعیت بوسنی و هرزه گوین را جا به جا می کند.
وی مدیریت ترافیک را دغدغه تمامی شهرداران شهرهای بزرگ دانست و گفت: در جریان این سفر، بازدید از مرکز کنترل ترافیک شهر تهران ما را تحت تاثیر قرار داد.
شهردار سارایوو ادامه داد: در روزهای آتی از بناهای فرهنگی تهران بازدید خواهم کرد و معتقدیم این مراکز فرهنگی سمبل و محتوای شهر تهران به شمار می روند.
کومشیچ در پایان فرهنگ ایرانی را بسیار غنی با تمدن بیش از هفت هزار ساله دانست و گفت: این فرهنگ غنی ایرانی در شرایطی است که تمدن اروپا به دو هزار سال هم نمی رسد.
شهردار سارایوو درباره دستاوردهای سفر خود به تهران و امضای خواهرخواندگی نیز گفت: ما ظرفیت بسیار بالایی برای همکاری، خصوصا در زمینه گردشگری و به نمایش گذاشتن کارهای فرهنگی در کنار همکاری های علمی دو کشور داریم که در حال حاضر بخشی از این اقدامات در شرف انجام است.
وی در پایان بر ضرورت ایجاد فضای مناسب به منظور توسعه همکاری های تجاری میان دو شهر تاکید کرد.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا