بالکانبوسنیفرهنگی

کتاب “پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران” به زبان صربی

ترجمه کتاب علی اکبر ولایتی با نام "پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران" به زبان صربی درنمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد باحضور برخی شخصیت های علمی و فرهنگی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ این مراسم در سالن نشست‏ های علمی «بوریسلاو پکیچ» در نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد به صورت رسمی معرفی و به اهمیت این کتاب در حوزه‏ اسلام‏ شناسی در بالکان پرداخته شد.
پروفسور راده بوژویچ اسلام‏ شناس شهیر صربستانی و رییس سابق دانشکده‏ ادبیات دانشگاه بلگراد در بخشی از این برنامه و طی سخنانی در معرفی این کتاب ارزشمند و گران سنگ گفت: نویسنده این کتاب بسیار مفصل و ارزشمند ، استادانه در اقیانوس فرهنگ و تمدن غنی اسلامی غور کرده و آن را در این اثر تاریخی و فاخر معرفی کرده است.
وی افزود: این کتاب، نه تنها به خاطر حجم شگرف اطلاعات ارایه شده بلکه به خاطر بیان مستدل پیشرفت ‏های پیاپی تمدنی مسلمین، هر مطالعه ‏کننده‏ ای را متحیر و شگفت ‏زده می کند.
وی تأکید کرد: طالبان علم و همچنین متخصصین حوزه ‏های مختلف اسلام‏ شناختی در این کتاب که به جد دایره المعارف است در یک جا داده‏ های بسیار فراوان، ارزشمند و جامع را در رشته‏ های مختلف پیدا خواهند کرد.
این کتاب را « معمر خلیلویچ » که عضو هیئت مؤسسین مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد و سردبیر مجله علمی پژوهشی «قم» در آن کشور است در طول سه سال ترجمه کرده و در1400 صفحه با جلد گالینگور در بزرگترین چاپخانه صربستان یعنی « سلوژبنی گلاسنیک» به چاپ رسیده است.
خلیلویچ محقق و آشنا به ظرایف زبان فارسی و فلسفه‏ اسلامی است که دکترای خود را در ایران دریافت کرده و بر دشواری‏ های این ترجمه که نتیجه‏ تفاوت ‏های اصطلاحات علمی و صرفی و نحوی دو زبان فارسی و صربی است فایق آمده است.
بخش مربوط به علوم ریاضی و تجربی به پروفسور «حازم باشیچ» استاد دانشکده علوم مکانیک دانشگاه سارایوو و معاون پژوهشی سابق این دانشگاه و بخش مربوط به علوم اسلامی و تاریخ عمومی به پروفسور راده بوژویچ رئیس سابق دانشکده‏ ادبیات دانشگاه بلگراد سپرده شد.
در پایان کتاب نیز فهرست اعلام مفصلی بالغ بر 100 صفحه به زبان صربی برای راهنمایی مخاطبان به کتاب افزوده شده است.
حجت الاسلام و المسلمین «علی عباسی» معاون پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه نیز در این رونمایی سخنانی درباره این کتاب ارائه داد.
مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد علاوه بر ترجمه‏ کتاب یادشده و چاپ دوم «تاریخ مختصر فلسفه اسلامی» که نخستین اثر تألیفی در اروپای جنوب‏ شرقی در حوزه‏ تاریخ فلسفه‏ اسلامی به شمار می ‏آید، سه عنوان کتاب‏های تألیفی جدید به زبان صربی را به قلم سه عضو هیئت مؤسسین آن مرکز برای نمایشگاه کتاب امسال بلگراد آماده کرده است.
این کتاب ‏ها به معرفی بنیان‏ های جهان‏ شناسی در فلسفه‏ اسلامی، فلسفه‏ اجتماعی اسلامی و فلسفه‏ سیاسی در اسلام اختصاص دارد و عناوین آن عبارت است از: «جهان‏ هایی درون ما و جهان‏ هایی فراسوی ما»، «اقتدار جامعه: اسلام، فلسفه، تمدن» و «امر مقدس و معاصر؛ پژوهشی در فلسفه‏ سیاسی و اندیشه‏ تجددمآبانه در اسلام» است.
همچنین این مرکز دو شماره جدید سال پنجم مجله علمی- پژوهشی علوم دینی «قم» را در این نمایشگاه عرضه کرده است.
این مجله نخستین مجله اسلام ‏شناختی در منطقه‏ بالکان است که رتبه علمی- پژوهشی «ام-53» را از سوی وزارت علوم جمهوری صربستان دریافت کرده است.
شصت و یکمین نمایشگاه بین المللی بلگراد که ایران میهمان ویژه آن است روز یکشنبه 2 آبان با حضور «ولادان ووکوساولیویچ» وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی، «راسیم لیاییچ» معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان و «ابوذر ابراهیمی ترکمان» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و فهیم پور سفیر کشورمان افتتاح شد و غرفه ویژه جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه با جذابیت فراوان مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا