بالکانبوسنیسیاسی

توسعه همکاری های تهران – سارایوو

ایران و بوسنی و هرزگوین، برضرورت استفاده از فضای پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها را به منظور ایجاد شتاب در توسعه همه جانبه روابط تهران و سارایوو تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه پس از مذاکرات دوجانبه هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و بوسنی و هرزگوین در نشست مشترک خبری با همتای بوسنیایی خود با بیان اینکه روابط بوسنی و هرزگوین از آغاز استقلال تا امروز با جمهوری اسلامی ایران دوستانه و مستحکم بوده است، اظهار داشت: بی‌تردید این سفر سرآغازی برای توسعه هر چه بیشتر روابط تهران – سارایوو خواهد بود.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل مشکل تحریم، روابط دو کشور شاهد دوران رکود بود، گفت: امروز بعد از برجام شرایط کاملاً برای توسعه بیش از پیش روابط دو کشور مهیا است و در مذاکرات دوجانبه راه‌های گسترش روابط اقتصادی و همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور و نیز روابط علمی ، فرهنگی و گردشگری را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم و بنا شد فهرست همکاری‌ها در کمیسیون مشترکی که در ماه دسامبر در سارایوو تشکیل خواهد شد مورد بحث و توافق قرار بگیرد.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بوسنی و هرزگوین تجربه خوبی در همزیستی مسالمت‌آمیز بین اقوام مختلف دارد، اظهار داشت: امروز شاهد همزیستی مسالمت آمیز میان نمایندگان اقوام و مذاهب در بوسنی هستیم و این موضوع می‌تواند، زمینه بسیار خوبی برای صلح و ثبات و توسعه این کشور باشد و در نشست دو جانبه لزوم تقویت همکاری‌های دو کشور در این زمینه مورد تأکید قرار گرفت.
رییس‌ جمهوری همچنین بحث و تبادل نظر در خصوص مسایل منطقه‌ای و تروریسم را با همتای بوسنیایی خود مورد اشاره قرار داد و گفت: مسایل منطقه‌ای و از جمله افراط‌گری و تروریسم به عنوان خطر بزرگی برای منطقه و جهان مورد نگرانی هر دو طرف بود و در مذاکرات خود همکاری در این زمینه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در زمینه همکاری‌های فرهنگی بین تهران و سارایوو ، بدون تردید ترویج اسلام اعتدالی می‌تواند به عنوان پایه مهم روابط فرهنگی برای مسلمانان اروپا و از جمله در بوسنی و هرزگوین باشد.
رییس‌ جمهوری افزود: اسلام اعتدالی، اسلام رحمت است و همه مردم جهان را به همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر دعوت می‌کند.
دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد سفر رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین به ایران زمینه مناسبی را برای توسعه روابط دو کشور در چارچوب منافع ملی دو ملت فراهم کرده و به روند توسعه روابط تهران – سارایوو شتاب دهد.
رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین نیز در این نشست مشترک خبری با بیان اینکه روابط دو کشور همواره دوستانه، مستحکم و قوی بوده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ بوسنی تلاش زیادی برای توقف جنگ و برقراری صلح و ثبات داشت و امروز شاهد یک روند تسریع همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف هستیم.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا