اروپابالکانبوسنیسیاسی

حکم کارادزیچ باید مقدمه رسیدگی بین المللی به جنایتهای صربها باشد.

صربهای افراطی علیه حکم صادرشده برای جنایتکار صرب جنگ بوسنی تظاهرات کردند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل ازشبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی؛ مسلمان بوسنیایی تصریح کرد باید پس از صدور حکم کارادزیچ، به جنایتهای صربهای تندرو در جنگ بالکان از منظری بین المللی رسیدگی شود.

سافت ووکالیچ از مسلمانان بوسنی که اعضای خانواده اش در جنگ بوسنی در اردوگاههای صربها کشتار شدند درباره صدور حکم کارادزیچ گفت:« سرانجام پس از هفت سال محاکمه در دیوان بین المللی کیفری، حکم رادوان کارادزیچ رهبر سیاسی سابق صربهای بوسنی  صادر شد. مسلمانان بوسنی از صدور این حکم خوشحال نیستند. صدور این حکم، گام دیگری در مسیری است که امیدواریم تغییری بزرگتر باشد. زمان آن فرارسیده است که درباره مشکلاتی صحبت شود که افرادی همانند کارادزیچ مسبب آن بودند. با صدور این حکم، مشخص می شود که جامعه جهانی اذعان و قبول دارد در بوسنی، نسل کشی رخ داده است. حالا باید به فکر گامهای بعدی بود. کارادزیچ مسئول کشتار یکصد هزار مسلمان بوسنیایی بویژه در زمان محاصره سارایوو و صربرنیستا بود. حالا باید از آن شرایط گذر کرد. مسلمانان و مسیحیان در بوسنی و صربستان در کنار هم در صلح و آرامش زندگی می کنند و دیگر، اوضاع گذشته تکرار نمی شود.»

سرانجام پس از هفت سال محاکمه در دیوان بین المللی کیفری، حکم رادوان کارادزیچ رهبر سیاسی سابق صربهای بوسنی  صادر  و او به چهل سال زندان محکوم شد. روز گذشته هزاران نفر از ملی گراهای افراطی صرب در شهر بلگراد پایتخت صربستان تظاهرات کردند تا اعتراض خود را به صدور این حکم اعلام کنند. طرفداران راستگرای افراطی کارادزیچ معتقدند علت محکومیت او فقط این است که او فردی صرب است. آنها حکم کارازدیچ را «حکمی علیه همه صربها» توصیف کردند.
دیوان بین المللی کیفری برای جنایات یوگسلاوی سابق کارادزیچ را به جرم نسل کشی و جنایت علیه بشریت، به چهل سال حبس محکوم کرد. بر اساس حکم صادر شده ، رادووان کارادزیچ، در قتل عام 8000 مرد و پسربچه مسلمان بوسنیایی در ماه ژوئیه 1995 مجرم شناخته شد.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا