بالکانبوسنیسیاسی

محمد جواد ظریف: هنوز درباره جزئیات آتش بس در سوریه توافق نشده است.

وزیر امور خارجه در نشست خبری با همتای بوسنیایی خود گفت: هنوز جزئیات مربوط به نحوه اجرای آتش بس در سوریه مورد توافق قرار نگرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمدجواد ظریف در نشست خبری مشترک با ایگور سرناداک، وزیر خارجه بوسنی افزود: جمهوری اسلامی ایران از هر اقدامی که به توقف خونریزی ها بیانجامد و جان مردم سوریه را حفظ کند، حمایت می کند.
وی تصریح کرد:جمهوری اسلامی همواره معتقد بوده که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و تنها راه، گفت و گو بین اطراف مختلف سوری و سپردن راه حل به مردم سوریه است.
ظریف گفت: وظیفه سایر کشورها تسهیل گفت و گو و نه مشروط کردن آن و تلاش برای تعیین چارچوب این گفت وگوها است.
وی خاطرنشان کرد: آتش بس در طرح هایی که جمهوری اسلامی ایران در دو و نیم سال اخیر برای راه حل سیاسی ارایه کرده، قدم اول بوده و در نشست گروه بین المللی حمایت از سوریه در وین نیز جمهوری اسلامی ایران بر آتش بس فوری، همه جانبه و ارسال کمک های انسانی به همه مناطق سوریه تاکید کرده است و هنوز هم همین اعتقاد را دارد.
ظریف ادامه داد: لذا آتش بس که با اسم توقف مخاصمات به روند آن اشاره می کند، ضرورت دارد چارچوب های مشخص و روشنی داشته باشد.
وزیر امور خارجه کشورمان از توافق با وزیر خارجه بوسنی درباره گسترش زمینه همکاری در حوزه های مختلف اقتصادی خبر داد.
محمدجواد ظریف امروز در نشست خبری مشترک با ایگور سرناداک، وزیر خارجه بوسنی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص برجام 2 اظهارداشت: آنچه که رییس جمهوری درباره برجام 2 گفتند همبستگی داخلی برای توسعه و پیشرفت کشور است اما در مورد منطقه ما همواره گفته ایم که باید پارادایم حاکم بر منطقه از پارادایمی که به تقابل هسته ای انجامید و مبتنی بر حاصل جمع صفر بود به پارادایم فهم مشترک تغییر کند.
وی گفت: این پارادایمی است که جمهوری اسلامی ایران در دهه 60 و اوج جنگ تحمیلی مطرح کرده و همواره بر این سیاست تاکید کرده و این سیاست جدی و راهبردی ماست.
ظریف ادامه داد:امیدوارم کشورهای منطقه مخصوصا رژیم عربستان که دنبال آتش افروزی و جنگ افروزی در منطقه بوده اند قبل از اینکه بیش از این به خود خسارت بزنند کما اینکه با کاهش قیمت نفت بیشترین خسارت را خود رژیم سعودی تحمل کرده است، دست از این کارها بردارند.
وزیر امور خارجه افزود: سعودی ها امروز با تقویت گروه های افراطی خسارات زیادی تحمل می کنند. آنها باید بدانند که با تغییر دیدگاهشان، منطقه امن تر خواهد شد.
ظریف در بخش دیگری از سخنان خود از حضور وزیر خارجه بوسنی و هرزگوین و هیات همراه بعد از مدتی طولانی در ایران ابراز خشنودی کرد و گفت: بسیار خوشحالیم که بعد از یک دوران تلخ امروز شاهد زندگی مسالمت آمیز اقوام مختلف در بوسنی هستیم و خوشحالیم که جمهوری اسلامی ایران بتواند با توجه به سابقه دوستی و روابط نزدیک با مردم بوسنی کماکان در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با دولت و مردم بوسنی ارتباط تنگاتنگ داشته باشد.
وزیر امور خارجه همچنین درباره مذاکرات امروز خود با ایگور سرناداک گفت: امروز در زمینه مشورت های سیاسی و منطقه ای بین دو وزارت خارجه تفاهم کردیم و مقرر شد در سطوح مختلف این مشورت ها به طور مرتب و مستمر انجام شود.
ظریف ادامه داد: همچنین توافق کردیم در حوزه های مختلف اقتصادی زمینه همکاری های گسترده تر را فراهم کنیم از جمله از طریق تسهیل صدور روادید بین دو کشور و تسهیل همکاری های بانکی و مقابله با تروریسم. همچنین با توجه به پیشینه روابط ، گفت و گو و همکاری در زمینه های فرهنگی و آموزشی از جمله زمینه های همکاری بین دو کشور به شمار می رود.
ظریف با بیان این که منطقه بالکان و منطقه ما از افراط و خشونت رنج می برند اظهارداشت: امروز همچنین درباره موضوع پناهندگان در اروپا و همچنین روند درخواست عضویت بوسنی بر اتحادیه اروپا بحث و گفت و گو کردیم.
وزیر امور خارجه بوسنی و هرزگوین: از حضور ایران در بخش های زیرساختی بوسنی استقبال می کنیم.
ایگور سرناداک در ادامه نشست خبری مشترک با  محمد جواد ظریف ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و ملاقات با مقامات کشورمان گفت : روابط بوسنی و ایران در سال های گذشته بسیار خوب بوده است و امروز بسیار خوشحالم که هر دو طرف متمایل به  ادامه و تقویت روابط  هستند.
وی با تاکید بر ضرورت گسترش و تقویت روابط دوجانبه اظهار داشت : در نشست امروز درباره روابط اقتصادی گفت و گو کردیم و روابط سیاسی می تواند بر توسعه روابط اقتصادی هم تاثیرگذار باشد.
وزیر خارجه بوسنی و هرزگوین اضافه کرد: ما دارای ظرفیت هایی هستیم و می توانیم تجارت خارجی گسترده ای با هم داشته باشیم  و از حضور ایران در بخش های زیرساختی بوسنی و هرزگوین استقبال می کنیم.
سرناداک همکاری در حوزه های گردشگری و حمایت از گفت و گوی بین آژانس های گردشگری را از دیگر محورهای گفت و گوهای خود با وزیر خارجه کشورمان عنوان کرد و افزود: در این  دیدار همچنین درباره نشست مشترک اقتصادی دو کشور که نوامبر گذشته با حضور وزیر تجارت بوسنی در تهران برگزار شد گفت و گو کردیم .
وی تقویت روابط اقتصادی  و گردشگری و تسهیل صدور روادید بین دو کشور را دو محور اصلی گفت و گوهای خود با محمد جواد ظریف ذکر کرد و گفت : برای برگشتن روابط بانکی به حالت عادی  تلاش های زیادی انجام خواهیم داد.
وزیر خارجه بوسنی افراطی گری را چالش مشترک دو کشور ذکر کرد و گفت :خوشحالیم که در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطی گری دارای نظرات یکسانی هستیم .
سرناداک همچنین با اشاره به برنامه بوسنی  برای پیوستن به اتحادیه اروپا گفت :برای ما پیوستن به اتحادیه اروپا یک موضوع استراتژیک است و مردم بوسنی لیاقت پیوستن به این اتحادیه را دارند.
وی با بیان اینکه ما خواهان تداوم روابط با سایر کشورها هستیم گفت :ما می توانیم همکاری های زیادی در زمینه انرژی داشته باشیم و خواهان گسترش روابط با ایران هستیم.
وزیر خارجه بوسنی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ابراز امیدواری به اجرایی شدن آتش بس در سوریه گفت : آتش بس تاثیر مستقیمی بر وضعیت آوارگان دارد و این مساله بر اروپا هم تاثیرگذار خواهد بود.
سرناداک خطاب  به وزیر امور خارجه کشورمان گفت : این اولین بار است که به ایران سفر می کنم و امیدوارم آخرین سفر نباشد و همچنین زودتر شما را در سارایوو ملاقات کنیم .
وی همچنین در پاسخ به سوالی  پیرامون اهداف حضور نظامی روسیه در سوریه و تاثیرات آن بر اروپا گفت : ما به دقت اتفاقات را زیر نظر داریم و باید جنگ را در سوریه متوقف کنیم که این مساله نه تنها موج آوارگان را متوقف می کند بلکه  باعت ایجاد ثبات می شود.
وی اضافه کرد: هیچ کشوری خواستار تغییر جهت آوارگان به اروپا نیست و در عین حال موضوعات را به دقت زیر نظر داریم .
سرناداک در پایان گفت : چهارشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپایی در نشستی اضطراری بحران سوریه را مورد بررسی قرار می دهند و امیدواریم نتایج مثبتی از این نشست ایجاد شود.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا