بالکانبوسنی

بوسنیایی ها به ممنوعیت حجاب اعتراض کردند

دو هزار نفر که بیشتر آنها زنان محجبه بودند در اعتراض به تصمیم ممنوعیت حجاب در موسسات قضائی در بوسنی و هرزگوین ، در سارایوو تظاهرات کردند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه از سارایوو، سمیره زونیچ ویلاگیچ یکی از برگزار کنندگان این تظاهرات گفت: در اعتراض به تبعیض و به حاشیه راندن در اینجا جمع شده ایم. ممنوعیت حجاب در موسسات قضائی برای آبروی زنان مسلمان و شخصیت و هویت آنها خطرناک به شمار می آید و نقضی است که تلاش می کند زنان مسلمان را از حق کار کردن محروم کند.

این تظاهرات در واکنش به تصمیم شورای عالی قضائی که بر فعالیت دستگاه قضائی نظارت می کند مبنی بر «ممنوعیت استفاده از نشانه های مذهبی» در نهادهای قضائی ، برگزار شده است.  این تصمیم بلافاصله واکنش رهبران دینی و سیاستمداران مسلمان بوسنی و بسیاری از جمعیتهای اسلامی را به دنبال داشت.

تظاهرکنندگان در مرکز سارایوو راهپیمایی کردند و پارچه نوشته هایی که روی آنها نوشته شده بود «حجاب انتخاب همیشگی من» ، «حجاب حق من است» و «حجاب زندگی من است» در دست داشتند.

انیسه هاموواچ (33 ساله) که یک زن محجبه خانه دار است گفت : به اینجا آمده ایم تا بگوییم ما قربانی حجاب نیستیم ، ما به اینجا آمده ایم تا از حقوق خودمان دفاع کنیم ، حجاب تاج سر ما و آزادی و افتخار ما است.

مسلمانان بوسنی حدود 40 درصد از جمعیت سه میلیون و 800 هزار نفری این کشور را تشکیل می دهند.

مسیحیان ارتدوکس و کاتولیک نیز دیگر گروههای مذهبی این کشور را تشکیل می دهند.

حجاب در بوسنی در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق که بوسنی بخشی از یوگسلاوی سابق بود (1992-1945) ممنوع بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا