بالکانبوسنی

مستند مادر خدیجه همزمان با رونمایی  از ترجمه  فارسی کتاب  خدیجه  آماده پخش می شود .

به گزارش IRIBINA از سارایوو؛  تصویر برداری اولین  قسمت از مستند مادران سربرنیتسا تازه‌ترین تولید دفتر نمایندگی سازمان صداوسیما در بوسنی و هرزگوین آغاز شد . این   مستند  که طرح ساخت آن در واحد تولید اداره کل امور بین‌الملل سازمان صداوسیما به تصویب رسیده است  به بررسی فعالیتهای مادران سربرنیتسا و شرح حال آنها که تمام بستگان خود را در  نسل کشی مسلمانان سربرنیتسا از دست داده اند می پردازد .در این قسمت با داستان خانم “خدیجه محمد اویچ” یکی  دیگر از مادران سربرنیتسا آشنا می‌شویم.

خدیجه زنی روستایی با تحصیلات دیپلم که همسر ، دو پسر ، دو برادر ، چهار برادرزاده و خواهر زاده و تعداد زیادی از بستگان خود را از دست داد. او و تعدادی از مادران سربرنیتسا با فعالیت بی وقفه شبانه روزی ، حقیقت و ماهیت این نسل کشی را به گوش جهانیان رسانیدند. خدیجه فعال ترین این مادران بود. تاسیس انجمن مادران سربرنیتسا ، فعالیت های انسان دوستانه ، مبارزه برای دستگیری جنایتکاران جنگی ، سخنرانی در صدها مکان و در مقابل رهبران جهان ، راه اندازی تجمع های اعتراضی و پرچم داری جریان بازگشت آوارگان به سربرنیتسا ؛ او را تبدیل به نمونه عالی از یک زن مبارز کرد . خدیجه زنی از خود گذشته ، شجاع ، سخنور و عاقل بود. او حرکت مادران سربرنیتسا را تبدیل به یک حرکت مهم کرد و این جز با از خود گذشتگی امکان نداشت.

این مستند به تهیه کنندگی و کارگردانی بهروز ناصری و به همت اداره کل امور بین‌الملل سازمان صداوسیما ساخته می شود

در این مستند تلویزیونی به بررسی شخصیت و اقدامات  مادر خدیجه در خلال مصاحبه با افرادی چون خانم منیره سوباشیچ، رییس کنونی انجمن مادران سربرنیتسا ؛ امیر سولیاگیچ، رییس مرکز یادبود سربرینتسا ؛ آمور ماشویچ ، رییس کمیسیون جستجوی گورهای دسته جمعی ؛کامل دوراکویچ شهردار سابق سربرنیتسا ؛ خانم فاضیلا ممشیوچ رییس انجمن ملتهای در خطر ، مسوولین و مادران سربرنیتسایی پرداخته می شود .

دفتر نمایندگی سازمان صداوسیما در سارایوو  تاکنون  در خصوص  نسل کشی سربرنیتسا  اقدام به تولید  دو قسمت  از  مستند سه گانه با نام سربرنیتسا مارش نامیرا  کرده است که هر دو این قسمت طی سال گذشته و امسال  به دفعات از شبکه های مختلف  تلویزیونی داخل کشور پخش شده است  و قسمت دوم ازاین مستند سه گانه به زبان بوسنیایی  درکنداکتور پخش از شبکه‌های تلویزیونی بوسنی و هرزگوین و برخی از کشور‌های منطقه بالکان قرار گرفته است.

۲۶ سال پیش، اوایل جولای ۱۹۹۵ مسلمانان بوسنی و هرزگوین در مقابل چشمان باز سازمان ملل با وحشی گری و بربریت صرب‌های افراطی مواجه شدند و بدین گونه نسل کشی مسلمان‌ها در قلب اروپا برای همیشه در تاریخ ثبت شد که این اتفاق در مستند «سربرنیتسا، مارش نامیرا» به تصویر کشیده شده است.
این رویداد بزرگترین قتل عام در اروپا پس از جنگ جهانی دوم بود که از سوی دو دادگاه بین‌المللی به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا