بالکانبوسنی

مستند مارش نامیرا امروز در دو نوبت صبح و بعدازظهر از شبکه یک سیما پخش می شود

دومین قسمت از مستند سه گانه «مارش نامیرا» با عنوان مادران سربرنیتسا تازه‌ترین تولید دفتر نمایندگی سازمان صداوسیما در بوسنی و هرزگوین امروز یکشنبه در دو نوبت صبح ساعت 8:27 و بعد از ظهر 16:41 از شبکه یک سیما پخش خواهد شد .

 

به گزارش IRIBINA از سارایوو؛ دومین قسمت از مستند سه گانه «مارش نامیرا» با عنوان مادران سربرنیتسا تازه‌ترین تولید دفتر نمایندگی سازمان صداوسیما در بوسنی و هرزگوین امروز یکشنبه در دو نوبت صبح ساعت 8:27 و بعد از ظهر 16:41 از شبکه یک سیما پخش خواهد شد . در این قسمت با داستان خانم “نجیبا صالح اویج” یکی از مادران سربرنیتسا که فرزند، همسر و همچنین برادر و صد نفر از بستگان نزدیکش در جریان نسل کشی مسلمانان در سربرنیتسا شهید شده اند آشنا می‌شویم.

وی یکی از مادران فعال و معترض سربرنیتسا در کمپ سازمان ملل در شهرستان توزلا در سال ۱۹۹۵ بود که اعتراضات و عکس‌های خبری از او بازتاب بسیار زیاد و جهانی داشته است.

مستند سه گانه مارش نامیرا به تهیه کنندگی و کارگردانی بهروز ناصری و به همت اداره کل امور بین‌الملل سازمان صداوسیما ساخته شده است

پارسال نخستین قسمت از این سه گانه با نام سربرنیتسا مارش نامیرا از شبکه یک سیما و سایر شبکه‌های داخلی پخش شد و امسال نیز  قسمت دوم از مستند سه گانه به زبان بوسنیایی از شبکه‌های تلویزیونی بوسنی و هرزگوین و برخی از کشور‌های منطقه بالکان پخش می‌شود.

۲۶ سال پیش، اوایل جولای ۱۹۹۵ مسلمانان بوسنی و هرزگوین در مقابل چشمان باز سازمان ملل با وحشی گری و بربریت صرب‌های افراطی مواجه شدند و بدین گونه نسل کشی مسلمان‌ها در قلب اروپا برای همیشه در تاریخ ثبت شد که این اتفاق در مستند «سربرنیتسا، مارش نامیرا» به تصویر کشیده شده است.
این رویداد بزرگترین قتل عام در اروپا پس از جنگ جهانی دوم بود که از سوی دو دادگاه بین‌المللی به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا