بالکانبوسنی

 استقبال با شکوه مردم سارایوو  از کاروان حامل تابوت های بقایای اجساد  19 قربانی نسل کشی سربرنیتسا در سارایوو

به گزارش IRIBINA از سارایوو در آستانه بیست و ششمین  سالگرد  نسل کشی مسلمانان سربرنیتسا امروز کاروان غم انگیز حامل تابوت هایی که حاوی بقایای 19 قربانی نسل کشی سربرنیتسا بود ، در سارایوو مورد استقبال قرار گرفت. تعداد زیادی از شهروندان و خانواده های قربانیان از  این کاروان استقبال کردند. مادران با دستان لرزان ون هایی را که تابوت ها در آن قرار دارند لمس می کنند ، گلهای  رنگارنگ  را به این ماشین ها می چسبانند
در این مراسم رضا قلیچ خان سفیر کشورمان  همراه با حضور مقامات سیاسی، فرهنگی، مذهبی بوسنی و هرزگوین، دیپلمات ها و نمایندگان کشورهای خارجی، خانواده های شهدا و بازماندگان جنگ و جمع زیادی از مردم بوسنی و هرزگوین در مقابل ساختمان ریاست جمهوری این کشور در سارایوو حضور داشتند .
قرار است محمد ابراهیم  طاهریان به نمایندگی از وزارت امور خارجه کشورمان  نیز  در مراسم بزرگداشت بیست و ششمین  سالگرد  نسل کشی مسلمانان سربرنیتسا  حضور داشته باشد. این مراسم در  قبرستان پوتوچاری در سربرنیتسا و با رعایت پروتکل های بهداشتی  برگزار خواهد شد.
در بین  19 قربانی شناسایی شده نسل کشی  سربرنیتسا   مسن ترین فرد شناسایی شده 63 ساله و کوچکتری آنها 16 ساله   دارند .

36 قربانی دیگر شناسایی شده است ، اما خانواده های آنها  هنوز رضایت خود را برای تدفین اعلام نکرده اند ، دلیل اصلی این امر ، کمبود بقایای اسکلتی این قربانیان است که تاکنون پیدا نشده است.

تاکنون 6652 قربانی نسل کشی در ژوئیه 1995 در مرکز یادبود سربرنیتسا – پوتوچاری دفن شده اند ، در حالی که 237 قربانی دیگر نسل کشی ، بنا به خواسته خانواده قربانیان ، در مکان های دیگر به خاک سپرده شده اند و تقریباً 1000 نفر  از قربانیان  نسل کشی هنوز مفقود هستند.

هر سال در آستانه برگزاری سالگرد قتل عام سربرنیتسا، هزاران مسلمان بوسنیایی به همراه شرکت کنندگانی از سایر کشورها پیاده روی مسیر حدود 110 کیلومتری را تحت عنوان راهپیمایی صلح از شهر نزوک به سمت محل برگزاری مراسم طی می کنند.
شهر سربرنیتسا که بیشتر آن را مسلمانان تشکیل می دادند، به عنوان منطقه امن تحت حفاظت سربازان هلندی سازمان ملل متحد قرار داشت و نیروهای صرب به فرماندهی ژنرال “راتکو ملادیچ” در یازدهم ژوئیه ۱۹۹۵ بدون مقاومت نیروهای هلندی سازمان ملل متحد، این شهر را تصرف کردند. بر اساس اسناد و مدارک موجود ژنرال ملادیچ که فرمانده ارتش صرب های بوسنی در زمان جنگ در بوسنی و هرزگوین، هنگام تصرف شهر مسلمان نشین سربرنیتسا، دستور قتل عام مردان مسلمان این شهر را صادر کرد که منجر به قتل عام ۸۷۳۲ نفر  در عرض یک هفته شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا