بوسنی

نخست وزیر کانتون اوناسا بوسنی و هرزگوین در دیدار با سفیر ایران : خاطره کمکها و فداکاریهای شما را هیچگاه فراموش نخواهیم کرد + فیلم و عکس

سفیر کشورمان در دیدار با شهردار بیهاج ظرفیت های رایزنی فرهنگی سفارت و همچنین دفتر صدا و سیما در سارایوو را تشریح کرد

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما رضا قلیچ خان سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین برای دیداری ۳ روزه  وارد کانتون (استان) اوناسانا  در نزدیکی مرز  این کشور با کرواسی شد
وی در این سفر  با  مصطفی روژنیچ نخست وزیر کانتون اوناسانا، شهرت فضلیچ  شهردار بیهاج، رئیس اتاق بازرگانی کانتون و مفتی کل  کانتون اوناسانا به طور جداگانه دیدار کرد.


نخست وزیر کانتون اوناسانا با اشاره به کمکهای ایران در طول مبارزات مردم بوسنی در مقابل مهاجمان و جنایتکاران تاکید کرد خاطره این کمکها و فداکاریها را هیچگاه فراموش نخواهند کرد. وی اضافه کرد استان بیهاج ،ظرفیت های فراوانی برای گسترش مبادلات تجاری و صنعتی بین دو کشور را  دارد.قلیچ خان در این دیدار، ضمن اشاره به مذاکراتی که با صاحبان صنایع و سرمایه داشت در مورد گسترش همه جانبه همکاریها بین آن استان و استان های ایران و ضرورت حمایت هیات دولت کانتون از این تلاشها تاکید کرد.


شهرت فضلیچ شهردار بیهاج در گفتگو با قلیچ خان سفیر کشورمان   جهت  فراهم سازی بسترهای لازم را برای افزایش سطح همکاری های فرهنگی و هنری بین این استان و استان های ایران اظهار آمادگی کرد . سفیر کشورمان نیز  ظرفیت های رایزنی فرهنگی سفارت و همچنین دفتر صدا و سیما در سارایوو را تشریح کرد. وی اضافه نمود رایزنی آمادگی کامل برای برگزاری برنامه های فرهنگی برای معرفی فرهنگ و هنر و ادبیات ایران در کانتون دارد. قلیچ خان با برشمردن ویژگی های مثبت تولیدات صدا و سیمای کشورمان، بر اخلاق و ارزش محور بودن این تولیدات تاکید و برای تامین فیلم و برنامه‌های تلویزیونی و همکاری با شبکه های محلی استان اعلام آمادگی کرد.


رئیس اتاق بازرگانی کانتون بیهاج نیز  در ملاقات با سفیر کشورمان  با برشمردن ظرفیتهای صنعتی و تجاری این منطقه اظهار علاقه نمود تا بین آن اتاق و یکی از اتاقهای بازرگانی استان های ایران ارتباط نزدیک برقرار کنند و با دیدار با یکدیگر زمینه های همکاری و میزان مبادلات بازرگانی و صنعتی بین دو کشور را افزایش دهند.

رضا قلیچ خان سفیر کشورمان  در این سفر ضمن عزیمت به شهرهای ولیکا کلادوشا و چازین، دو شهر مهم صنعتی کانتون اوناسانا از چندین کارخانه تولیدی دیدن و با مدیران این کارخانه ها در مورد تامین مواد اولیه مورد نیاز آنها از ایران و همچنین سرمایه‌گذاری مشترک با همتایان ایرانی تبادل نظر کرد.


سفیر کشورمان  در سفر به استان بیهاج  و با هماهنگی  سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) از اردوگاه اسکان مهاجران خارجی بوریچی  دیدن کرد. در این اردوگاه ۳۵۰ نفر مهاجر اسکان داده شده اند که در میان آنها ۹ خانواده ایرانی جمعا ۳۷ نفر نیز حضور دارند. قلیچ خان ضمن قدردانی از خدماتی که سازمان بین المللی مهاجرت و مسئولان کانتون بیهاج در این اردوگاه و دیگر اردوگاههای واقع شده در این استان به مهاجران ارائه می کنند، آمادگی سفارت جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به بازگشت داوطلبانه مهاجران ایرانی به وطن خود ابراز داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا