مناسبتی

مراسم سی و دومین سالگرد ارتحال امام خمینی ره در بوسنی و هرزگوین برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو ؛ به همت بنیاد ملاصدرا در سارایوو و به مناسبت سی و دومین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی ره وبیناری تحت عنوان حضرت امام خمینی(س) و تحول گرایی در محل بنیاد ملاصدرای سارایوو برگزار شد .
در این وبینار برخط که همزمان از شبکه های اجتماعی نیز در حال پخش زنده بود حجت الاسلام دکتر علی اکبرعیدی , رضا قلیج خان سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور دکتر قباد سلیمانی مدیر بنیاد ملاصدرا و امیرحسین نوری رایزن فرهنگی سفارت کشورمان و جمعی از فرهیختگان وشیفتگان امام راحل و عظیم الشان با رعایت پروتکل های بهداشتی نیز حضور داشتند . این مراسم با مشارکت جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین انجام گردید.

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط یکی از شیفتگان امام راحل در این کشور آغاز شد و سپس حجت الاسلام دکتر علی اکبرعیدی به بیان زوایایی از شخصیت ، منش و اندیشه های امام راحل پرداخت وی در بخشی از سخنانش گفت : امام خمینی همواره در طول حیات مبارکش به دنبال تحول گرایی بود و در این مسیر همواره راس قدرت ها را نشانه می گرفت چه در داخل کشور و چه در دنیا ..ایشان در حوزه درس و بحث سبک خاص خود را داشت حتی در انتخاب عناوین عرفان و فلسفه , حضرت امام ره زمانی که این مباحث را آغاز کردند بسیار مورد تنفر خیلی از بزرگان آن دوره واقع شد اما امام راحل خیلی واضح و روشن مباحث عرفانی و فلسفی خود را دنبال کردند.

رضا قلیچ خان سفیر کشورمان در بخشی از سخنانش در این مراسم گفت : وقوع انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی نقطه عطفی در تاریخ ایران و کشورهای مسلمان بود. دیدگاه های امام خمینی که در سخنرانی های ایشان قبل از پیروزی انقلاب مطرح می شد همه در یک راستا و جهت قرار داشت، ایجاد جامعه ای بر پایه عدالت که در آن حقوق هیچ بنده ای از بندگان خداوند ضایع نشود و جامعه همواره در حال رشد و پیشرفت باشد. این رشد و پیشرفت و خود اصلاح گری را می توان به تحول گرائی نیز تعبیر کرد.


جذابیت آرمانها و نظرات تحول خواهانه و پویای امام خمینی به حدی زیاد بود که به سرعت راه خود را تقریبا به همه کشورها و به میان مردم همه جوامع باز کرد. ایجاد جامعه ای مبتنی بر حفظ و احترام به کرامت انسانی، برقراری عدالت در همه شئون اجتماع، ایجاد حکومتی بر پایه خواست و اراده اکثریت مردم و پاسخگو به ملت، فراهم کردن شرایط رشد و شکوفایی استعداد های همه آحاد ملت، نکاتی نبود که هیچ کس بتواند آنها را نفی کند و یا در مقابل آنها مقاومت کند.

همچنین مهو اشلیویو رییس اداره خطابه وارشاد نهاد ریاست جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین که به صورت برخط در این مراسم شرکت کرده بود گفت : امام خمینی در راس حکومتی بود که می دانست اگر به دنبال عملکرد خوب ست باید خود خوب و عادل باشد.فکر احیای دینی امام خمینی، سه ده بعد از رحلت ایشان همچنان فعال است و مسلمانان دوباره باید از خویش سوال کنند ، در چه موقعیتی قرار دارند و چه باید بکنند.ما در دوران پساحقیقت زندگی می کنیم. امام خمینی پیام رسان صدای حق و کرامت انسانی بود.
این مراسم همزمان از طریق شبکه ها و سایت بوسنیایی دفتر نمایندگی صداوسیما در سارایوو نیز پخش گردید .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا