بوسنی

همزمان با مراسم بزرگداشت بیست و ششمین سالگرد نسل کشی سربرنیتسا بقایای تفحص شده پیکر 12 تن از قربانیان نسل کشی تشییع می شوند

خانواده های دوازده قربانی نسل کشی انجام شده در جولای 1995 در سربرنیتسا تاکنون رضایت خود را برای دفن بقایای عزیزانشان در مراسم تشییع جمعی در 11 جولای امسال در مرکز یادبود پوتوچاری سربرنیتسا اعلام کرده اند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما از سارایوو و به نقل از رسانه های محلی اِمزا فاضلیچ سخنگوی موسسه مفقودین بوسنی و هرزگوین اعلام کرد این هنوز تعداد نهایی قربانیانی نیست که قرار است امسال در مراسم تشییع جنازه مشترک در پوتوچاری به خاک سپرده شوند. چون خانواده هایی هستند که هنوز تصمیم به دفن بقایای قربانیان شناسایی شده قبلی ندارند ، بقایای آنها در مرکز شناسایی پودرینیه در توزلا نگهداری می شود ، و تا روز تشییع جمعی هنوز زمان برای اخذ تصمیم را دارند ، ”
به گفته وی ، در محل پروژه شناسایی پودرینیه ، بقایای 36 قربانی دیگر وجود دارد که توسط خانواده های آنها نیز شناسایی شده اند ، اما آنها هنوز رضایت خود را برای دفن ارائه نداده اند.
” سخنگوی موسسه مفقودین بوسنی و هرزگوین می گوید : دلیل آن عمدتا ناقص بودن بقایای اسکلتی یافت شده است. در بعضی موارد ، فقط چند استخوان پیدا شد. خانواده ها امید خود را برای یافتن قسمتهای باقی مانده از اسکلت این قربانیان در دوره های بعدی را از دست نمی دهند ، بنابراین آنها تصمیم می گیرند تا تصمیم نهایی در مورد دفن مدتی بیشتر صبر کنند. ”
وی خاطرنشان کرد که در محل پروژه شناسایی پودرینیه ، بقایای 98 قربانی دیگر نسل کشی در سربرنیتسا وجود دارد که با کمک آنالیز DNA شناسایی شده اند.
وی در این خصوص گفت : خانواده های این قربانیان از هویت مشخص شده مطلع شده اند ، اما آنها هنوز دعوت برای تدفین را نپذیرفته اند و خواستارشناسایی نهایی هستند . طبق شناسایی های قبلی ، رضایت برای خاکسپاری ، یک نوجوان و یک زن در سال جاری اعلام شده است . کوچکترین قربانی امسال در زمان کشته شدن 17 ساله بوده است . بقایای این نوجوان از گورهای دسته جمعی چانچاری در منطقه ایزورنیک خارج شد. او در سال 2013 شناسایی شد ، اما خانواده تصمیم گرفتند که او را امسال ، هشت سال پس از شناسایی ، به خاک بسپارند. ”
اِمزا فاضلیچ گفت : امسال مسن ترین قربانی یافته شده این نسل کشی 56 ساله بود. که بقایای او در پوسمولیچی پیدا شد و خانواده بلافاصله پس از پیدا شدن بقایای آنها را شناسایی کردند و تصمیم گرفتند آنها را در مراسم تشییع جنازه جمعی امسال به خاک بسپارند. “،
تاکنون 6652 قربانی نسل کشی در مرکز یادبود پوتوچاری سربرنیتسا به خاک سپرده شده اند ، در حالی که 237 قربانی دیگر نیز در خارج از مرکز یادبود ، در سایر گورستان ها و طبق خواسته خانواده ها به خاک سپرده شده اند. تفحص برای یافتن نشانه ها و بقایای حدود 1000 مفقود شده هنوز در منطقه سربرنیتسا ادامه دارد .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا