بالکان

رئیس گروه دوستی پارلمانی کرواسی با ایران : ایران حتی در زمان جنگ، دوست و تکیه گاهی مطمئن برای جمهوری کرواسی بود

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از سارایوو سفیر جمهوری اسلامی ایران در زاگرب با رئیس گروه دوستی پارلمانی کرواسی با ایران دیدار و گفتگو کرد.
پرویز اسماعیلی در دیدار با دکتر زلاتکو حسنبگوویچ در محل پارلمان کرواسی ، ضمن ابراز خرسندی از تشکیل تقریبا همزمان گروه دوستی در پارلمان های دو کشور، روابط سیاسی و فرهنگی کرواسی و ایران را خوب، عمیق و دوستانه ارزیابی کرد.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت ها و فرصت های فراوانی برای مبادلات اقتصادی دو کشور وجود دارد، روند مناسبات تجاری فیمابین را تشریح و گفت: در بخش دولتی و خصوصی ایران علاقه زیادی برای همکاری با شرکتها و فعالان اقتصادی کرواسی وجود دارد. ضمن اینکه همین علاقمندی در کرواسی نیز برای بهره مندی از مزیت های همکاری اقتصادی با ایران مشاهده می شود.
پرویز اسماعیلی گروه های دوستی پارلمانی را بهترین مرجع برای ارزیابی روند روابط دو جانبه در عرصه های مختلف، بررسی و حل مشکلات احتمالی و حمایت مردمی و قانونی از مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین دانست.
وی همچنین از رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی کرواسی با ایران برای دیدار از کشورمان دعوت کرد.
دکتر زلاتکو حسنبگوویچ نیز روابط دوجانبه بسیار خوب بین دو کشور را مورد تاکید قرارداد و گفت: ایران اولین کشور خارج از حلقه کشورهای اروپایی بود که کشور جوان کرواسی را به رسمیت شناخت و نقش مهمی در حمایت از استقلال و تمامیت ارضی کرواسی داشت.
وی خاطرنشان کرد: چند روز پیش (۱۵ مارس) بیست و نهمین سالگرد به رسمیت شناختن کرواسی از سوی جمهوری اسلامی ایران بود و ایران حتی در زمان جنگ، دوست و تکیه گاهی مطمئن برای جمهوری کرواسی بود.
دکتر حسنبگوویچ روابط کرواسی و ایران را بدلایل تاریخی فراتر از روابط جاری بین کشورها دانست و افزود: اراده دو کشور، همكاری بیشتر اقتصادی به نفع ملتهای ایران و کرواسی است.
وی بر لزوم توسعه همكاری های فرهنگی و علمی از جمله فراگیری زبان های فارسی و كرواتی، ایجاد گروه زبان و فرهنگ فارسی در یك بخش ویژه دانشگاه زاگرب و زبان و فرهنگ کرواسی در یکی از دانشگاههای ایران و تبادل استاد، دانشجو و بورسیه های دانشجویی در مقاطع تکمیلی تأكید كرد.
طرفین همچنین در مورد ایرانیان مقیم کرواسی و کروات های مقیم ایران و آخرین وضعیت توافق نامه های امضا شده بین دو کشور تبادل نظر کردند.
در انتهای این دیدار توافق شد که بزودی کلیه اعضای گروه دوستی پارلمانی کرواسی و ایران، با سفیر کشورمان دیدار و روند همکاری بین دو کشور در عرصه های مختلف را بررسی نمایند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا