دسته‌بندی نشده

همزمان با چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مسابقه ایران شناسی و برنامه “روزهای فرهنگی ایران 2021” با مشارکت نمایندگی سازمان صدا و سیما در بوسنی و هرزگوین برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از سارایوو به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و با مشارکت دفتر نمایندگی صدا و سیمای ایران در این کشور و همچنین صدا و سیمای استانی و شهرداری استان قزوین، به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران برنامه “روزهای فرهنگی ایران 2021” در بوسنی و هرزگوین به طور زنده از صفحه رسمی رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در فیسبوک پخش شد.
در جریان پخش زنده فیسبوکی این برنامه و پس از پخش سرود ملی بوسنی و هرزگوین و جمهوری اسلامی ایران، رضا قلیچ خان سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور ضمن قرائت پیامی، برنامه 2021 روزهای فرهنگی ایران را رسما افتتاح نمود.
در بخشی از پیام سفیر ایران چنین آمد که: پاندمی کرونا دوباره به ما ثابت کرد که بلیغ ترین زبان برای ایجادِ ارتباط با قلبهایِ پاک و روح های متعالی، زبان فرهنگ و هنر است. سرمایه واقعی هر جامعه نیز فرهنگ و تمدن آن جامعه است که میتواند به آن اتکا کند. خدای را سپاس می گوییم که ایران اسلامی، فرهنگی تمدن ساز و تمدنی فرهنگ ساز دارد که می تواند با این زبان با مردم دنیا سخن بگوید.
پس از این پیام، کلیپی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف در طول چهل و دو سال گذشته با زیرنویس بوسنیایی به نمایش در آمد.
در ادامه نیز قطعاتی از اجرای گروه موسیقی سنتی “فرهنگ” از استان قزوین که به طور اختصاصی برای این برنامه ضبط و ارسال شده بودند، به علاقه مندان نشان داده شدند.
در ادامه مجری برنامه ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص مسابقه اینترنتی ایرانشناسی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در سارایوو که از دی ماه گذشته آغاز و با استقبال چشمگیر مخاطبینی از کشورهای منطقه بالکان و اروپا از جمله بوسنی و هرزگوین، صربستان، اسلوونی، مقدونیه، کرواسی، هلند، اتریش و آلمان مواجه شده بود، نفرات برتر در دو دسته بندی 1-فیلم و عکس و 2- داستان نویسی و خاطره نویسی به مخاطبین معرفی شدند.
لازم به ذکر است گروه موسیقی فرهنگ از استان قزوین اجرای برنامه روزهای فرهنگی ایران سال 1397 در سارایوو و توزلا را در کارنامه خود داشته اند. این گروه متشکل از محمدحسین یزدی سرپرست و نوازنده تمبک، پوریا بهتویی نوازنده سنتور، سید علی حسینی نوازنده نی، مجید آدینه نوازنده تار، علی سعیدی خواننده و علیرضا یزدی نوازنده تار هستند که اجراهای مختلفی را در بیش از 20 کشور دنیا تا کنون از خود داشته اند. در ضبط و ارسال کلیپهای موسیقی، صدا و سیمای استان قزوین بویژه آقایان مختار یوسفی معاون محترم صدا، مرتضی صفاری رییس محترم حراست و سایر همکاران ارجمند ایشان در سازمان صدا و سیمای استان قزوین نهایت همکاری و مساعدت را با رایزنی فرهنگی سفارت ایران در بوسنی و هرزگوین از خود نشان دادند.

همزمان با چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا