دسته‌بندی نشده

رئیس جمهور مونته نگرو : مونته‌نگرو همصدا با شرکای اروپائی، از بازگشت به توافق هسته ای و اجرای آن حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو رشید حسن پور سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان و اکردیته در مونته‌نگرو با سفر به مونته نگرو، استوارنامه خود را به میلو جوکانوویچ رئیس‌جمهور این کشور تقدیم نمود.
در حاشیه این مراسم، دو طرف در مورد روابط دو کشور و راههای تقویت آن تبادل نظر نمودند. رئیس جمهور مونته نگرو ضمن ابلاغ سلام صمیمانه به همتای ایرانی و ابراز علاقمندی مونته نگرو بعنوان یکی از وارثین روابط خوب ایران با یوگسلاوی برای تداوم و توسعه همکاریها، بر لزوم فعال شدن بخش های مختلف روابط به ویژه روابط اقتصادی در زمینه های حمل و نقل، انرژی و گردشگری و همچنین لزوم فعال شدن بیشتر روابط سیاسی دو کشور با استفاده از رایزنی های سیاسی تاکید نمود. وی افزود مونته نگرو علی رغم تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا بعنوان یک هدف اولویت دار، سعی می کند از توسعه روابط و همکاریها با سایر کشورها و حوزه ها غافل نباشد. جوکانوویچ ضمن تاکید بر ضرورت بهره گیری از منطق گفتگو و تعامل و دیپلماسی، اعلام داشت مونته‌نگرو همصدا با شرکای اروپائی، از بازگشت به توافق هسته ای و اجرای آن حمایت می کند.
حسن پور ضمن ابلاغ سلام صمیمانه روحانی رئیس جمهور کشورمان و استقبال از دیدگاههای مثبت و سازنده رئیس جمهور مونته نگرو در راستای توسعه بیش از پیش روابط در عرصه های مختلف با تکیه بر مزیت های قابل توجه دو کشور، لزوم ساماندهی و قوام بخشی همکاریها و تعاملات همه جانبه را مورد تاکید قرار داد. وی افزود جمهوری اسلامی ایران معتقد و مصمم به توسعه و تحکیم روابط و مناسبات بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک با کلیه کشورهای علاقمند می باشد.


سفیر کشورمان در ادامه با جورج رادولوویچ وزیر امور خارجه مونته نگرو ملاقات کرد. طرفین در این ملاقات راههای توسعه همه حانبه روابط را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. بعلاوه ضمن تاکید بر لزوم شناسائی مزیت ها و ظرفیتها، امضای اسناد، تبادل هیاتها، برقراری رایزنی های سیاسی در کلیه سطوح و استفاده از ساز و کار کمیسیون مشترک اقتصادی را در بستر گسترش و ارتقای همکاریها موثر و سازنده خواندند.
حسن پور در این سفر با دیگر مقامات از جمله رئیس پارلمان، وزیر اقتصاد و رئیس اتاق بازرگانی نیز دیدار و گفتگو کرد .
رئیس پارلمان مونته‌نگرو ضمن ابلاغ سلام صمیمانه به قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و تشکر بابت پیام تبریک ایشان، اعلام داشت:
همه گیری کرونا باعث مرگ شهروندان بسیاری از کشورها و از جمله کشور شما شده است. همدردی من و پارلمان مونته نگرو را بابت فوت شهروندان خود پذیرا باشید. امیدواریم هر جه سریعتر شاهد از بین رفتن این ویروس و برگشتن زندگی ها به روال طبیعی باشیم.
ما در سیاست داخلی به دنبال تقویت ساختارهای مدنی، مبارزه با فساد و کارآمد سازی دستگاه قضائی که مورد درخواست مردم و شرکای بین المللی ما هستند می باشیم.
در سیاست خارجی به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا و همکاری های فرا آتلانتیک می باشیم. در کشور ما در مورد عضویت در اتحادیه و همگرائی اروپائی اجماع نظر وجود دارد. همزمان دنبال حفظ و توسعه روابط با دیگر کشورها و مناطق هستیم. مونته نگرو معتقد به از سرگیری و گسترش همکاری های خوب ایران با یوگسلاوی می باشد. روابط و تعاملات پارلمانی می توانند در این رهگذر نقش موثری را ایفا کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا