دسته‌بندی نشده

بزرگترین زمین لرزه های قرن های 20 و 21 درمنطقه بالکان

 20 زمین لرزه پس از زلزله  6.5 ریشتری  زاگرب  

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو  و به نقل از رسانه های  محلی  زلزله در کرواسی یکی از شدیدترین موارد در منطقه بالکان  در 120 سال گذشته است به نحوی که  این زمین لرزه در  صربستان و بوسنی و هرزگوین هم احساس شده  است  البته با توجه به اینکه کشورهای  منطقه بالکان  ( یوگسلاوی سابق ) در شکاف بین دو صفحه تکتونیکی ، آفریقایی و اروپایی واقع شده اند ، کل منطقه در خاک بسیار فعال قرار دارد  بنابراین  زمین لرزه های شدیدتر از 5 درجه در مقیاس ریشتر هم جای تعجب ندارد.این شکاف که حدود 200 کیلومتر طول دارد ، در زیر دریای آدریاتیک واقع شده و ” عامل” اصلی زلزله در منطقه بالکان است.

طبق برخی منابع ، زمین لرزه امروز زاگرب   ۶.۵ درجه در مقیاس  ریشتر بوده است و از سال 1900 تاکنون یکی از شدیدترین آنهاست. البته شهرهای سیساک و پترینیا بیشترین خسارت را از زلزله امروز کرواسی دیده اند، این زلزله در زاگرب تلفات جانی نداشته است  تاکنون آمار کشته‌شدگان زلزله کرواسی ۷نفر اعلام شده است

همچنین خبرگزاری اسلوونی اعلام کرد فعالیت تنها راکتور هسته‌ای این کشور برای اقدامات پیشگیرانه متوقف شده است، این راکتور در ۱۰۰کیلومتری محل وقوع زلزله قرار دارد.

شدیدترین زلزله منطقه بالکان  در سال 1979 در سواحل مونته نگرو و دوبروونیک اتفاق افتاد ، و همچنین در آلبانی نیز احساس شد. بزرگی این زمین لرزه 7 درجه در مقیاس ریشتر بود. در مجموع 136 نفر کشته و بیش از 400 روستای کوچکتر در مونته نگرو ، آلبانی و جنوب کرواسی به طور کامل تخریب شدند.


زمین لرزه در اسکوپیه در 26 ژوئیه 1963 ، با شدت 6.1 ریشتر ، اگرچه  به لحاظ شدت در جای پنجم فرار می گیرد اما بیشترین ویرانگری را داشت زیرا به مرکز شهر برخورد کرد. هشتاد درصد اسکوپیه تخریب شد و بیش از هزار نفر کشته شدند.


مردم سارایوو در 11 ژوئن 1962 زمین لرزه شدیدی را تجربه کردند که مرکز آن در  ترسکاویتسا بود شدت آن 6 درجه در مقیاس ریشتر ثبت شد ، اما خوشبختانه بدون تخریب و تلفات اساسی گذشت. اما بزرگترین زمین لرزه در بوسنی و هرزگوین نیز 6 ریشتر بوده و این اتفاق در 27 اکتبر 1969 در بانی لوکا رخ داد ، زمانی که 15 نفر کشته شدند ، بیش از 1000 نفر زخمی شدند و خسارات مادی بسیار زیاد بود.

در اوایل سال جاری ، کرواسی در اثر زمین لرزه ای در 22 مارس ، که 5.4 درجه بود ، لرزید و بسیاری از ساختمانهای مرکز شهر را که در قرن 19 ساخته شده بودند تخریب کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا