دسته‌بندی نشده

رضا قلیچ خان سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین با دنیس ایزویزدیچ معاون مجلس نمایندگان و دراگان چوویچ معاون خانه اقوام بوسنی و هرزگوین جداگانه در مجلس این کشور ملاقات کرد.

رضا قلیچ خان سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین با دنیس ایزویزدیچ معاون مجلس نمایندگان و دراگان چوویچ معاون خانه اقوام بوسنی و هرزگوین جداگانه در مجلس این کشور ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو قلیچ خان در این دیدارها ابراز امیدواری کرد با حمایت های مجالس دو کشور، روابط ایران و بوسنی در همه عرصه ها گسترش یابد.
وی گفت ایران از ابتدای استقلال بوسنی و هرزگوین با احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی در کنار مردم و دولت بوسنی بوده و ضمن احترام به همه قومیت های ساکن در این کشور از یکپارچگی و وحدت آن حمایت کرده است.
قلیچ خان ضمن تبریک برای برگزاری موفق انتخابات محلی در بوسنی تقویت ارتباطات با همه اقوام بوسنیایی اعم از بوشنیاک ها، صرب ها و کروات ها را از اهداف جمهوری اسلامی ایران برشمرد.
ایزویزدیچ با قدردانی از کمکهای ایران به بوسنی در دهه ۱۹۹۰ میلادی از روند رو به گسترش روابط دو کشور در سالهای اخیر استقبال و اضافه کرد با پایان این پاندمی کرونا باید مبادله هیاتها در عالی ترین سطوح، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی و نشست تجار و صاحبان سرمایه دو کشور را با جدیت دنبال کرد.

سفیر ایران با اشاره به ظرفیتهای متنوع دو‌ کشور، بر ضرورت تکیه بر اجرای طرحهای مشترک اقتصادی، هر چند کوچک، تاکید کرد و آن را راه موثری برای توسعه‌ همکاریها دانست.
دراگان چوویچ با اظهار رضایت از نتایج حاصله در انتخابات محلی اخیر در بوسنی و هرزگوین و همچنین ارتباطات پارلمانی خوب دو کشور ابراز امیدواری کرد پس از عادی شدن شرایط کرونایی، رفت و آمدها بین پارلمانهای دو کشور از سر گرفته شود.
وی روابط ایران و بوسنی را مبتنی بر احترام متقابل و تلاش برای توسعه همکاری ها برشمرد و بر آمادگی مجالس این کشور برای کمک به گسترش همه جانبه همکاریها تاکید کرد.
قلیچ خان با استقبال از دیدگاههای مطروحه توسط دو مقام بوسنیایی و با مثبت خواندن الحاق این کشور به اتحادیه اروپا اضافه کرد از هر گامی که برای تحکیم استقلال و حاکمیت و تمامیت ارضی و توسعه بوسنی و هرزگوین برداشته شود حمایت نموده و همیشه در کنار مردم بوسنی و هرزگوین از همه قومیتها قرار داریم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا