اروپابالکانبوسنیفرهنگی

دیدار دکتر علی فهیم دانش با سفیر ایران در بوسنی

دکتر علی فهیم دانش مدیر کل امور بین الملل سازمان صدا و سیما و هیئت همراه با رضا قلیچ خان سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما ؛ مشاور رییس سازمان صدا و سیمای ایران و مدیر کل امور بین الملل سازمان در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین تاکید کرد تقویت همکاری‌های رسانه‌ای بین دو کشور می‌تواند به معرفی صحیح و درست از دستاورد‌ها و پیشرفت‌های دو کشور کمک کند.

دکتر علی فهیم دانش مدیر کل امور بین الملل سازمان صدا و سیما و هیئت همراه با رضا قلیچ خان سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو دیدار و گفتگو کردند.
در ابتدای این دیدار دکتر فهیم دانش با اشاره به وضعیت خاص و اهمیت ویژه منطقه بالکان، از آمادگی صدا و سیما برای تقویت همکاری‌های رسانه‌ای و فرهنگی با کشور‌های منطقه از جمله بوسنی و هرزگوین خبر داد.
وی در ادامه گفت: دفاتر نمایندگی سازمان صدا و سیما تاکنون با پیروی از سیاست‌های نظام و منطبق بر منافع مشترک جمهوری اسلامی ایران و کشور خارجی میزبان گام برداشته اند و در برنامه سازی‌های خود، اصول منشور ملل متحد که متضمن عدم دخالت در امور کشور‌ها و احترام به استقلال و حاکمیت می‌باشد را رعایت کرده اند.
وی با تاکید بر اشتراکات فرهنگی و تاریخی میان دو کشور اظهار داشت: به منظور تقویت همکاری‌های رسانه ای، تبادل فیلم، سریال و برنامه‌های مستند و همچنین مباحث فنی، به سارایوو آمده ایم تا با امضای تفاهم نامه همکاری به این مهم دست پیدا کنیم.
مدیر کل امور بین الملل سازمان صدا و سیما همچنین بر لزوم تلاش طرفین در معرفی صحیح و درست از دستاورد‌ها و پیشرفت‌های دو کشور برای مردم ایران و بوسنی تاکید کرد و گفت: متاسفانه هر دو ملت شناخت کافی و درستی از یکدیگر ندارند و با توجه به اینکه روابط دوستانه میان ایران و بوسنی به قرن‌ها قبل برمی گردد، باید بستر مناسبی برای گسترش همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای فراهم کرد.
وی همچنین از همکاری‌های نزدیک سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو با دفتر نمایندگی سازمان صدا و سیما تشکر و قدردانی کرد.
سفیر کشورمان نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر هیئت ایرانی به سارایوو، گسترش تبادلات فرهنگی و رسانه‌ای را میان دو کشور، دستاوردی ارزشمند دانست و گفت: جهان با سرعت بسیار زیادی در حال تغییر است و نمی‌توان با رویکرد ثابتی با آن برخورد کرد. ولی در فضای رسانه، برخورد با هر کشور و حتی در هر کشور با هر منطقه اش، برخورد و گفتار خاص خودش را نیاز دارد. هدف همه ما به عنوان نمایندگان بخش‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران، گسترش رابطه با کشور‌های میزبان و دوست می‌باشد. باید توجه داشت که سیاست‌های گفتاری و رفتاری همه ما یکسان باشد و همانند یک گروه موسیقی، یک سمفونی را تنظیم کرده و بنوازیم و با تقسیم کار، آن را پیش ببریم.
قلیچ خان سپس به نقش پررنگ رسانه در جوامع امروزی اشاره کرد و گفت: وقایع و اتفاقاتی که در بوسنی و بالعکس در ایران رخ می‌دهد باید به بهترین نحو و در جهت توسعه روابط میان دو کشور منعکس شود. البته ما همانند برخی رسانه‌های خارجی نیستیم که به دنبال تاثیر گذاری بر حکومت‌ها در کشور‌ها باشیم و یا در امور داخلی آن‌ها دخالت کنیم. ما کشوری هستیم که همواره به دنبال گسترش روابط متعادل و دوستانه در حوزه‌های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، رسانه‌ای و اجتماعی بخصوص در بوسنی و هرزگوین بوده ایم.
وی در ادامه این دیدار، به ظرفیت‌های همکاری در زمینه‌های فرهنگی و رسانه اشاره کرد و گفت: امیدوار هستیم با امضای تفاهم نامه همکاری میان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و رادیو تلویزیون ملی بوسنی و هرزگوین که نزدیک به یک سال برای آماده سازی آن تلاش شده است، شاهد آغاز فصل جدیدی از روابط دوستانه میان دو کشور باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا