بالکانبوسنی

امضای توافقنامه همکاری میان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و رادیو تلویزیون ملی بوسنی و هرزگوین

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو، دکتر علی فهیم دانش مشاور رئیس سازمان و مدیر کل امور بین الملل سازمان صدا و سیما به منظور امضای توافقنامه همکاری میان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و رادیو تلویزیون ملی بوسنی و هرزگوین با “لیلا بابوویچ” مدیر روابط بین الملل و حقوقی رادیو تلویزیون بوسنی و هرزگوین دیدار و گفتگو کردند.
در این جلسه، رایزن دیپلماسی عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در این کشور و آقایان  اصغری مدیر امور نمایندگی های خارج از کشور و بهروز ناصری مسئول دفتر نمایندگی سازمان صداوسیما در سارایوو در هیئت ایرانی حضور داشتند. همچنین با توجه به ابتلای مدیر کل رادیو و تلویزیون بوسنی و هرزگوین به ویروس کرونا و قرنطینه شدن ایشان، خانم “مدینا شهیچ” سرپرست موقت رادیو تلویزیون بوسنی و هرزگوین در این جلسه حضور داشت.
طرف بوسنیایی در ابتدا ضمن خوشامدگویی به هیئت ایرانی و ابراز خرسندی از برگزاری دومین جلسه طی 2 ماه اخیر میان نمایندگان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین با توجه به مشکلات اخیر و گسترش ویروس کووید 19 اظهار داشت که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در بوسنی و هرزگوین، هیچ موردی در ساختمان رادیو و تلویزیون ملی گزارش نشده بود اما در روزهای اخیر تعداد مبتلایان به این ویروس به 10 نفر رسیده است.
دکتر فهیم دانش نیز با اشاره به روند صعودی تعداد مبتلایان به ویروس کووید 19 در ایران بیان داشت: متاسفانه کشور ما نیز همانند سایر کشورهای جهان با جهش این ویروس رو به رو شده است و از آنجا که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بزرگترین سازمان رادیو و تلویزیونی در دنیاست، علیرغم کنترل ها و رعایت پروتکل های بهداشتی، تعداد قابل توجهی از همکارانمان متاسفانه مبتلا شده اند. وی در ادامه به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران اشاره کرد و افزود: پس از آنکه آمریکا در تلاش های اخیر خود نتوانست قطعنامه ای را در شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کند و رای سایر کشورها را جلب کند، تحریم های غیرقانونی و نامشروعی را علیه ملت ایران اعمال کرده است که این امر مشکلاتی را در روند شناسایی و درمان برای ما به وجود آورده است.
در ادامه، خانم بابوویچ ضمن اشاره به تبلیغات غرب علیه ایران گفت: طی چند سفری که به ایران داشته ام، متوجه شدم چیزی که ما در باره ایران می شنویم و می بینیم با واقعیت فاصله زیادی دارد. متاسفانه خیلی از مردم ما تصور درست و دقیقی از ایران و پیشرفت های آن ندارند. پیش داوری های غلطی نسبت به ایران و وضعیت آن وجود دارد که همه نتیجه تبلیغات و اطلاعاتی است که غرب در اختیار مردم ما قرار می دهد. امیدوار هستم با امضای این توافقنامه و تبادل اطلاعات و برنامه های تلویزیونی، این دیدگاه ها را تغییر دهیم و ایران واقعی را به مردم خود نشان بدیم. مردم بوسنی و هرزگوین نسبت تاریخ ایران و اینکه این کشور یک تمدن کهن دارد، اطلاعاتی دارند، اما نسبت به ایران مدرن و دستاوردهای آن شناخت چندانی ندارند.
دکترفهیم دانش ضمن تاکید بر لزوم گسترش همکاری ها برای معرفی هرچه بهتر دو کشور در میان مردم ایران و بوسنی گفت: روابط میان دو کشور از دیرباز بسیار خوب و نزدیک بوده است و تبادل فرهنگی داشته ایم. از پیش از ورود عثمانی ها به بالکان تا به امروز دو ملت با یکدیگر در ارتباط بوده و اشتراکات فرهنگی و تاریخی فراوانی دارند. مردم ایران هم تصویر دقیقی از بوسنی امروز ندارند و تصاویر جنگ در ذهن آنهاست. هر دو طرف باید تلاش کنند تا آن چیزی که دو کشور هستند را به مردم خود نشان دهند.
مدیر کل امور بین الملل سازمان صدا و سیما در ادامه افزود: هدف ما این است که یک همکاری کاملا شفاف و حرفه ای را با رادیو و تلویزیون ملی بوسنی و هرزگوین به عنوان نماینده تمام مردم بوسنی داشته باشیم و علاقه مندیم با حفظ احترام متقابل و تمام اصول حقوقی که دو کشور قبول دارند، پیش ببریم. امیدوار هستیم با امضای این توافقنامه بتوانیم برنامه سازی مشترک داشته باشیم، تبادل برنامه داشته باشیم و مردم دو کشور بتوانند علقه های فرهنگی را که با هم دارند، هرچه بیشتر لمس کنند. وی همچنین از همکاری های مجموعه رادیو تلویزیون بوسنی و هرزگوین با دفتر نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی در سارایوو تقدیر و تشکر کرد.

خانم بابوویچ نیز ضمن تایید سخنان هیئت ایرانی ابراز امیدواری کرد تا امضای این توافقنامه سرآغاز جدیدی برای تولیدات مشترک باشد و این برنامه ها بتواند چهره و تصویر جدیدی از دو کشور به وجود آورد. وی به برنامه های پخش شده تولید ایران در شبکه های بوسنیایی اشاره کرد و گفت: با همکاری دفتر نمایندگی صداوسیما در سارایوو برنامه های متنوعی از جمله مستند مساجد ایران «مساجد در آیینه هنر»، فیلم ها و سریال های ایرانی در مناسبت های مختلف از شبکه های تلویزیونی بوسنی پخش شده است که برنامه های پربیننده ای بودند و استقبال خیلی خوبی انجام شد. ما مطمئن هستیم تنوع برنامه ها در ایران بسیار زیاد هست و برنامه های تولیدی متمرکز بر مسلمانان نیست و شما برنامه هایی دارید که برای ادیان و فرهنگ های دیگر نیز قابل استفاده باشد.
دکترفهیم دانش با بیان اینکه اقوام و ادیان گوناگون هزاران سال در کنار یکدیگر در سرزمین ایران با صلح زندگی کرده اند گفت: در ایران مسلمان، زرتشتی، مسیحی، آشوری، ارتدوکس و ارامنه کنار یکدیگر به خوبی زندگی میکنند. کرامت انسانی برای ما اهمیت فراوان دارد و برنامه سازی های ما در همین راستاست. ما به دنبال کرامت انسانی هستیم که همه جای دنیا به دنبال حفظ آن هستند.
مدیر روابط بین الملل و حقوقی رادیو تلویزیون بوسنی و هرزگوین در پایان پیشنهاد نمایش یک سریال ایرانی با تمرکز بر معرفی پیشرفت ها و دستاوردهای ایران نوین را به هئیت ایرانی داد .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا