بالکانبوسنیسیاسی

حمایت پارلمان بوسنی از توسعه روابط با ایران

رئیس پارلمان ملی بوسنی و هرزگوین در دیدار با سفیر کشورمان گفت: توسعه هرچه بیشتر روابط با ایران بخصوص در زمینه اقتصادی مورد حمایت پارلمان بوسنی است.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از سارایوو ، رضا قلیچ خان سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو با نبویشا رادمانوویچ رئیس پارلمان ملی نمایندگان بوسنی و هرزگوین دیدار و گفتگو کرد.

رئیس پارلمان ملی بوسنی و هرزگوین با اشاره به سطح خوب روابط میان دو کشور گفت: توسعه هرچه بیشتر روابط با ایران بخصوص در زمینه اقتصادی مورد حمایت پارلمان بوسنی است و امیدوارم با برطرف شدن هرچه سریعتر همه گیری کرونا در کنار گسترش روابط سیاسی، مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور بیش از پیش ارتقاء پیدا کند.
رادمانوویچ ضمن ابلاغ سلام به همتای ایرانی و تجدید دعوت از ریاست مجلس شورای اسلامی برای سفر به بوسنی اضافه کرد: روابط هیات رئیسه و گروه‌های دوستی پارلمانی خود را با مجلس شورای اسلامی ایران ادامه خواهیم داد و پارلمان بوسنی و هرزگوین از گسترش مناسبات با ایران حمایت می‌کند.
وی با اشاره به نقش و جایگاه ایران در منطقه خاورمیانه گفت: ایران کشوری تاریخی و مستقل است و صلح پایدار در منطقه خاورمیانه نیازمند ایرانی با ثبات است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در این دیدار روابط پارلمانی را از ارکان اساسی در روابط میان دو کشور برشمرد و ابراز امیدواری کرد با حمایت‌های مجالس دو کشور، روابط ایران و بوسنی در همه عرصه‌ها گسترش یابد.
سفیر کشورمان با تاکید بر روابط خوب دو کشور افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای استقلال بوسنی و هرزگوین با احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی در کنار مردم و دولت بوسنی بوده و از یکپارچگی و وحدت این کشور حمایت کرده است.
قلیچ خان با اشاره به حمایت کشورمان از همزیستی اقوام و ادیان مختلف در بوسنی و هرزگوین افزود: تقویت ارتباطات با همه اقوام بوسنیایی اعم از بوشنیاک ها، صرب‌ها و کروات‌ها از اهداف سفارت جمهوری اسلامی ایران است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش و جایگاه ایران در مبارزه با تروریسم گفت: اگر اهتمام ایران در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه خاورمیانه نبود؛ امروز اروپا و سایر نقاط جهان با مشکلاتی جدی در این زمینه روبرو بودند.
قلیچ خان اضافه کرد: عمده مشکلاتی که مردم ایران برای مبارزه با پاندمی کرونا با آن مواجه هستند در اثر تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه و محدودیت‌هایی است که برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی از سوی آمریکا ایجاد شده است.
طرفین در این دیدار در خصوص روابط دوجانبه پارلمانی، آخرین وضعیت توافقنامه هسته‌ای و خروج آمریکا از آن و همه گیری کرونا در ایران و بوسنی و هرزگوین گفتگو و تبادل نظر کردند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا