بالکانبوسنیفرهنگی

« تمرکز مادربزرگ » بیست و ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سارایوو را افتتاح کرد.

IRIBINA – جشنواره بین‌المللی فیلم سارایوو امسال دستخوش تحولات تاریخی است و به دلیل همه گیر شدن ویروس کرونا از طریق فضای مجازی دنبال می شود
به گزارش خبرگزاری صداوسیما از سارایوو بیست و ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سارایوو با اولین اکران جهانی فیلم « تمرکز، مادربزرگ» ساخته پی‌یر ژالیتسا کارگردان بوسنیایی به عنوان فیلم افتتاحیه آغاز شد یاسنا ژالیتسا ، امیر حاجی حافظ بگوویچ ، آلما پریتسا، یادرانکا جوکیچ، و جنیتا اماموویچ بازیگران این فیلم هستند.
این سومین فیلم بلند ژالیتسا و سومین باری است که فیلم او به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره سارایوو اکران می‌شود. وی در مراسم افتتاحیه در این باره گفت: “این برای من باعث افتخار و خوشحالی است که فیلم من جشنواره امسال را افتتاح می کند. آنچه در زندگی من مشخص است این است که این سومین بار است که افتتاحیه جشنواره بین‌المللی فیلم سارایوو را از آن خود کردم. من می دانستم که این بار نیز متفاوت خواهد بود ، اما حتی در خواب هم نمی دیدم که این اتفاق برای بار سوم بیفتد
در دو ساعت اول نمایش فیلم « تمرکز، مادربزرگ» در تار نمای برخط جشنواره ondemand.sff.ba این فیلم توسط 14000 نفر از 42 کشور جهان مشاهده شد. این فیلم همچنین برای هفت روز آینده در این سکوی برخط در سراسر جهان قابل دسترسی است .
داستان این فیلم کمدی درام در آوریل ۱۹۹۲ می‌گذرد؛ تعدادی از اعضای یک خانواده که در یوگسلاوی پراکنده بودند به خاطر شنیدن بستری شدن مادربزرگ شان در سارایوو جمع می‌شوند. پیش‌بینی پزشک مبنی بر اینکه مرگ وی ظرف چند دقیقه رخ می‌دهد به ساعت‌ها بدل می‌شود و بعد روزها ادامه می‌یابد. و در این میان همه می خواهند برای تصاحب میراثی که از مرگ پیرزن باقی می‌ماند مخصوصاً خانه بزرگ وی در سارایوورا با دوز و کلک و نارو و حقه و توطئه و دسیسه از آن خود کنند . این مادربزرگ سالخورده هم با آخرین ناله‌هایش در این کار آنها شرکت می‌کند و شاید اصلاً همین است که او را زنده نگه می‌دارد.این فیلم نوامبر سال گذشته در سارایوو ساخته شد.
بینندگان از سراسر بوسنی و هرزگوین و منطقه و سراسر دنیا می توانند برنامه های جشنواره فیلم سارایوو را بر روی تارنمای برخط ondemand.sff.ba تماشا کنندو . از طریق این بستر ، بینندگان همچنین به برنامه های همراه مانند سخنرانی و مصاحبه با نویسندگان دسترسی خواهند داشت. این رویداد سینمایی تا ۳۱ مرداد ادامه خواهد داشت .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا