بالکانبوسنی

پیام دکتر حسن روحانی ریس جمهوری اسلامی ایران به مراسم ویژه گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد شهدای سربرنیتسا

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما از سربرنیتسا مراسم ویژه گرامیداشت بیست و‌ پنجمین سالگرد شهدای نسل کشی سربرنیتسا با پیام دبیر کل سازمان ملل و سران تعدادی از کشورها از جمله دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در محل شهادت آنان برگزار شد.‌

در این مراسم که با حضور رئیس شورای ریاست جمهوری، وزیر خارجه، مقامات پارلمانی، رئیس العلما و رهبران دینی بوسنی هرزگوین و با رعایت تدابیر بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا برگزار شد محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران و‌ گروهی از سفرای خارجی مقیم سارایوو نیز حضور داشتند.

در پیام دکتر روحانی خطاب به رئیس شورای ریاست جمهوری و مردم بوسنی هرزگوین آمده است: همزمان با بیست و پنجمین سالگرد کشتار سربرنیتسا، یکی از دردناک ترین فجایع قرن اخیر، مایلم به نمایندگی از ملت بزرگ ایران مراتب تسلیت و همدردی خویش را به خانواده های معزز شهدا و همه مقامات و مردم شریف بوسنی و هرزگوین ابراز کنم و برای قربانیان مظلوم این فاجعه بزرگ انسانی، رحمت و آرامش ابدی طلب نمایم.

دکتر روحانی با تاکید بر آموزه ها و عبرت های فراوان فاجعه سربرنیتسا افزوده است: سربرنیتسا به جامعه بین المللی ضرورت تعهد به عدالت، پرهیز از خشونت و احساس مسئولیت در دفاع از حقوق مظلومین را می آموزد و عموم جامعه جهانی بویژه قدرت های پر ادعای مدعی حقوق بشر و دموکراسی را به اجتناب از اعمال استانداردهای دوگانه و پایبندی واقعی به ارزش های اصیل انسانی فرا می خواند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بی تفاوتی برخی دولت ها در برابر جنایت های ضد انسانی نظیر سربرنیتسا اضافه کرده است: اینجانب بر این باورم که هنوز نیز جامعه جهانی به درس آموزی از فاجعه سربرنیتسا و حوادث مشابه نیاز دارد تا در برهه کنونی شاهد قلدر مآبی پیمان شکنانه، قانون ستیزانه و یک جانبه بعضی قدرت های جهانی، گسترش اشغالگری برخی رژیم های نامشروع و سکوت و بی تفاوتی دولت های دیگر در قبال جنایات آنان نباشیم.

در بخش دیگری از پیام‌ رئیس جمهور کشورمان که در این مراسم پخش گردید آمده است: جمهوری اسلامی ایران مفتخر است که جزو نخستین کشورهایی بود که استقلال بوسنی و هرزگوین را به رسمیت شناخت و در سخت ترین شرایط با شجاعت کامل و همه جانبه در کنار ملت و دولت این کشور ایستاد و در تمام سالیان اخیر نیز رویکرد پایدار آن بر حمایت از استقلال، تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و همزیستی صمیمانه همه اقوام ساکن در این سرزمین و تقویت صلح و ثبات در غرب بالکان استوار بوده است.

در ادامه این‌ پیام آمده است: امروز نیز دست دوستی دولت و ملت ایران به سوی همه رهبران و مردم بوسنی و هرزگوین و تمامی دولت ها و ملت های منطقه بالکان گشوده است و گسترش مناسبات دوستانه با کشور زیبای بوسنی و هرزگوین و دیگر دولت های این منطقه از جمله اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر روحانی در پایان این پیام افزود است: بار دیگر به روح هزاران شهید بی گناه سربرنیتسا و رهبر فقید آنان مرحوم علی عزت بگوویچ درود می فرستم و برای بازماندگان آنان و همه مردم بوسنی و هرزگوین سلامت، موفقیت و آینده ای سرشار از ثبات، صمیمیت و پیشرفت را آرزومندم.

رییس اتحادیه اروپا و روسای جمهور ترکیه، آلبانی ، اتریش، کرواسی، آذربایجان، مونته نگرو، فرانسه، مقدونیه شمالی و نخست وزیران انگلیس، مالزی، پاکستان، آلمان، ایتالیا از دیگر مقامات عالی رتبه بودند که برای این مراسم پیام ارسال نمودند.

در پایان این برنامه‌ مقامات و شخصیت های حاضر از جمله محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران و دیپلماتهای کشورمان با اهدای گل، ادای احترام و قرائت فاتحه، یاد شهدای نسل کشی سربرنیتسا در سال 1995 را گرامی داشتند.

شایان ذکر است پس از مراسم مزبور و اقامه نماز میت، تابوت های9 تن از شهدا که در جستجوهای اخیر شناسایی شده اند بر دوش خانواده ها و مردم داغدار بوسنی و هرزگوین تشییع و به خاک سپرده شدند. تاکنون در قبرستان پوتوچاری در شهرستان سربرنیتسا ۶۴۴۳ نفر دفن گردیده اند. برنامه سال جاری به جهت محدودیت های ناشی از ویروس کرونا با تعداد محدودی از میهمانان برگزار گردید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا