بوسنی

نماینده جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین : یاد شهدای ایرانی و بوسنیایی از جمله شهید رسول حیدری که جان خود را برای برقراری امنیت و عدالت در سرزمین بوسنی و هرزگوین اهدا کردند گرامی می داریم.

گرامی داشت مجاهدان مکتب مقاومت در بیست و هفتمین سالگرد شهید ایرانی در بوسنی و هرزگوین

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو مراسم بزرگداشت بیست و هفتمین سالگرد شهادت شهید رسول حیدری و همرزم بوسنیائی وی شهید محمد آودیچ، یاد و خاطره شهدای ایرانی و بوسنیایی بویژه سردار سلیمانی و نیز مجاهد غیور فلسطینی دکتر رمضان عبدالله شَلَح با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران و جمعی از مقامات محلی بوسنیایی در گرامی داشته شد.
محمود حیدری سفیر کشورمان در این مراسم، با یادآوری رشادت های شهدای ایران و مدافعین بوسنی گفت: امنیت و آسایش امروز در بوسنی هرزگوین مرهون فداکاری ایثارگرانی همچون شهید رسول حیدری و دیگر شهدای ایرانی و هزاران شهید مظلوم بوسنیایی است که برای برقراری صلح و عدالت در این کشور جان فشانی کردند.
سفیر کشورمان افزود: شایسته است در مراسم امسال یادی از سردار بزرگ قاسم سلیمانی داشته باشیم که در راه مبارزه با تروریسم تکفیری سال ها مجاهدت کردند و نهایتا به دست سردمداران تروریسم در جهان به شهادت رسید.
حیدری با اشاره به درگذشت مجاهد فلسطینی دکتر رمضان عبدالله شَلَح گفت: او نیز عمر خود را وقف آرمان آزادی فلسطین کرد و با درگذشت او مقاومت فلسطین شخصیت ارزشمندی را از دست داد که انتطار می رود اراده و‌ تلاش های همرزمانش این ضایعه را برای ملت فلسطین جبران کند.
حیدری در پایان ابراز امیدواری کرد درخت دوستی دو‌ ملت ایران و بوسنی که با خون تعدادی از شهدا آبیاری شده همواره مستحکم و با طراوت باقی بماند.
در این مراسم سلیمان افندی چلیکوویچ نماینده جامعه اسلامی و امام مسجد مرکزی شهر کاکانی نیز با گرامی داشت یاد و خاطره شهید رسول حیدری و شهید محمد آودیچ گفت: حضور هرساله ما در محل شهادت این دو شهید عزیز، نماد عملی مخالفت ما با ظلم و بی عدالتی است و ادامه راه شهدا در عمل جز با مبارزه در برابر ظلم محقق نخواهد شد.
وی با قدردانی از کمک های جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ بوسنی افزود: یاد شهدای ایرانی و بوسنیایی از جمله شهید رسول حیدری که جان خود را برای برقراری امنیت و عدالت در سرزمین بوسنی و هرزگوین اهدا کردند گرامی می داریم.
حجت الاسلام زارعان موسس کالج فارسی بوسنیایی نیز با اشاره به اهمیت جایگاه شهدای ایرانی و بوسنیایی گفت: قدرت هایی که امروز دست به اقدامات ضد بشری می زنند و با تبعیض نژادی مردم سیاه پوست خود را زیر پا له کرده و با قساوت مقامات رسمی کشورهای دیگر را ترور می کنند، همان قدرت هایی هستند که در زمان جنگ بوسنی سکوت کردند و اجازه وقوع جنایت هایی بی شمار و نسل کشی را در این سرزمین دادند.
رایزن فرهنگی و جمعی از اعضای سفارت ایران، مدیر موسسه ابن سینا مدیر دفتر نمایندگی صداوسیما در این کشور ، نمایندگان جامعه اسلامی، همرزمان قدیمی این دو شهید، نماینده مجلس اسلامی کاکانی، امام اصلی مسجد ویسوکو، رئیس بنیاد شهید کاکانی، معاون شهردار ویسوکو، رئیس بنیاد شهید ویسوکو، فرمانده یگان شهید رسول در زمان جنگ، نماینده انجمن رزمندگان، امام مسجد اصلی ویسوکو، نماینده مجلس اعلای عراق در بالکان، نماینده انجمن مادران سربرنیتسا، نماینده برخی احزاب سیاسی، مدیران کالج فارسی بوسنیایی، جمعی از خانواده های شهدا نیز از جمله افراد حاضر در این مراسم بودند که با نثار گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ این شهیدان ادای احترام کردند.
قرائت بخش‌هایی از کتاب زندگینامه رسول حیدری و محمد آودیچ، قرائت پیام مهدی حیدری فرزند شهید رسول به زبان بوسنیایی توسط مجری برنامه و اجرای تواشیح درباره شهدا از دیگر برنامه‌های این مراسم بود .
شهید رسول حیدری و محمد آودیچ ظهر روز ۱۹ خرداد سال ۱۳۷۲، در جریان جنگ بوسنی، در منطقه کاکانی واقع در ۳۵ کیلومتری شمال سارایوو به شهادت رسیدند.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا