بوسنیفرهنگی

نسخه خطی قرآن کریم با ترجمه فارسی در كتابخانه «غازی خسرو بيگ» سارایوو

عثمان لاویچ مدیر کتابخانه غازی خسرو بیگ در گفتگو ی اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما اظهار داشت: در میان مجموعه نسخ خطی کتابخانه غازی خسروبیگ، حدود 10 تا 15 نسخه خطی به زبان فارسی وجود دارد

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از سارایوو کتابخانه غازی خسروبیگ سارایوو با داشتن بیش از ده هزار کتاب نسخه خطی و بی بدیل به زبان‌های عربی، عثمانی و فارسی و با قدمتی حدود پنج قرن در سراسر شبه جزیره بالکان به عنوان کتابخانه مرکزی بالکان شناخته شده است.

این کتابخانه تاریخی در محله باشچارشیای سارایوو و درست مقابل مسجد غازی خسروبیگ قرار دارد .
در كتابخانه غازی خسروبيگ نسخه‌هايی خطی با قدمتی هزار ساله وجود دارد و نسخه خطی كتاب «الإحياء» از آثار «ابوحامد غزالی» كه در سال ۵۰۰ هجری كتابت شده، نسخه خطی كتاب «فردوس الأخبار فی مسور الخطاب» كه «ابوسجی شيراويح الديلمی الهمدانی» آن را جمع‌آوری كرد و نيز نسخه‌خطی كتاب «الكشف و البيان فی تفسير القرآن» نوشته «ابواسحاق نيشابوری» از جمله اين آثار است.
۱۵ هزار نامه با موضوعات علوم اسلامی و علم زبان‌های شرقی و ادبيات كلاسيك و ۱۰ هزار نسخه خطی قديمی كه به زبان‌های عربی، تركی، فارسی، بوسنيايی، صربوكرواتی و زبان‌های اروپايی نگاشته شده نيز از ديگر آثار موجود در اين كتابخانه است.

عثمان لاویچ مدیر کتابخانه غازی خسرو بیگ در گفتگو ی اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما اظهار داشت: در میان مجموعه نسخ خطی کتابخانه غازی خسروبیگ، حدود 10 تا 15 نسخه خطی به زبان فارسی وجود دارد که این نشان دهنده آن است که این زبان در زمان گذشته در موسسات آموزشی و دینی ما مورد مطالعه قرار گرفته و نویسندگانی آثار خود را به این زبان ترجمه و یا بازنویسی کرده اند. در میان این آثار باید از شش جلد مثنوی یاد کرد که درویش پاشا بایزید آگیچ در سال 1602 در وقف نامه خود آورده است و بدین ترتیب زبان فارسی را به منطقه ما وارد کرد. وی سپس 36 هزار سکه طلا (درهم) به منظور مطالعه مثنوی و ادبیات فارسی اختصاص داد.
کتابخانه غازی خسروبیگ دارای نزدیک به 150 دیوان می باشد. از میان این دیوان، چیزی نزدیک به 30 اثر به زبان فارسی می باشد. یکی از این دیوان های شگفت انگیز، دیوان حافظ شیرازی می باشد که طراحی بسیار زیبایی دارد. این اثر تنها نسخه خطی در کتابخانه ما می باشد که دارای عکس ها و تصاویر مینیاتوری می باشد.

قدیمی‌ترین اثر موجود در این اینجا، کتاب دست نویس احیاء علوم الدین از امام محمد غزالی متعلق به سال 1105 میلادی است. این اثر یکی از قدیمی ترین آثار دست نویس جهان است که از آن نسخه برداری شده است. یک جلد نسخه خطی قرآن کریم نیز با ترجمه فارسی در كتابخانه «غازی خسرو بيگ» سارایوو همواره مورد توجه بازدیدکنندگان قزار می گیرد .
کتابخانه غازی خسرو بیگ در طول تاریخ بخش مهمی از آثار خود را طی جنگهای متعددی از دست داده است. به ویژه به هنگام جنگ جهانی دوم خمپاره ای به سقف آن اصابت کرد. که این حادثه سبب بروز آتش سوزی در سقف کتابخانه شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا