بوسنیسیاسی

وزیر امور خارجه صربستان : جمهوری اسلامی ایران می‌تواند روی حمایت صربستان در سازمان‌های بین المللی به رغم فشارها حساب باز کند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از سارایوو در ملاقات معارفه ای رشید حسن پور سفیر کشورمان در جمهوری صربستان با ایویتسا داچیچ معاون اول نخست‌وزیر و وزیر خارجه جمهوری صربستان طرفین از پیشرفت در توسعه همکاری‌های دوجانبه ابراز رضایت کرده و تمایل خود برای ادامه فعالیت‌ها در راستای تقویت و تعمیق روابط بین صربستان و ایران،‌ بویژه در زمینه اقتصادی، فرهنگی و آموزشی را ابراز داشتند. همچنین طرفین ضمن ابراز امیدواری نسبت به بهبود شرایط جهانی ناشی از شیوع کرونا بر توسعه روابط دو جانبه تاکید نمودند.
داچیچ خطاب به سفیر کشورمان افزود روابط ایران و صربستان همواره دوستانه و با احترام متقابل بوده است. وی همچنین از موضع گیری ایران در حمایت از تمامیت ارضی صربستان و به رسمیت نشناختن استقلال کوزوو به رغم فشارها تشکر نمود و اعلام داشت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند روی حمایت صربستان در سازمان‌های بین المللی به رغم فشارها حساب باز کند.
وی در ادامه اطلاعاتی را در رابطه با تدابیر صربستان به منظور مبارزه با ویروس کرونا و نیز اقدامات تسهیل‌کننده در این زمینه ارائه داد. داچیچ مراتب تسلیت خود را بابت قربانیان ویروس کرونا در ایران بیان داشت و ابراز امیدواری کرد که بزودی وضعیت عادی شود تا امکان ادامه فعالیت‌ها در راستای پیشبرد همکاری‌های اقتصادی و سایر همکاری‌های دوجانبه را فراهم خواهد آورد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز در این دیدار تصریح کرد استقلال عمل ایران و صربستان در عرصه‌های خارجی به دو کشور کمک کرده تا بتوانند روابط و همکاری‌ها دو جانبه را توسعه دهند. وی همچنین اعلام نمود که دو کشور در عرصه‌های بین‌المللی شاهد همکاری‌های خوبی با یکدیگر بوده اند و لذا این همکاری‌ها می‌توانند بیش از پیش ارتقا یابند. سفیر ایران ابراز امیدواری کرد که در حال حاضر اجرای ابتکارات مطرح شده به منظور پیشبرد روابط همه‌جانبه در دست انجام است و عرصه‌های جدید همکاری گشوده شود. وی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران از تبادل هیات ها و رایزنی‌ها در سطوح و ابعاد مختلف استقبال و حمایت می‌کند. در این میان دیدار رئیس جمهور صربستان به ایران در آینده نزدیک می‌تواند تاریخ و فصل جدیدی را در عرصه روابط و تعاملات فعالانه دو کشور هموار سازد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا