بوسنیسیاسی

نشست “قدس، سمبل مقاومت” در بوسنی و هرزگوین برگزار شد.

به همت موسسه علمی پژوهشی ابن سینا و به مناسبت بزرگداشت روز جهانی قدس، نشست “قدس سمبل مقاومت” از طریق پخش زنده در فضای مجازی با حضور سفرای جمهوری اسلامی ایران و فلسطین و رئیس انجمن دوستی بوسنی و فلسطین برگزار گردید.
نشست روز قدس موسسه ابن سینا که بصورت زنده از طریق شبکه های مجازی فیسبوک و اینستاگرام پخش گردید با استقبال چندین هزار نفری مخاطبان بوسنیایی روبرو شد.
درراین نشست رازق نامورا سفیر فلسطین در بوسنی و هرزگوین با اشاره به اهمیت روز قدس گفت: این روز متعلق به همه فلسطینی ها و همه انسانهای دردمند عالم است و برای فلسطینی هایی که 75 سال است برای آزادی سرزمینشان می جنگند هر روز، روز قدس است.
وی با اشاره به برنامه دولت اسرائیل و طرح ترامپ موسوم به معامله قرن گفت: طرح معامله قرن ترامپ، طرح دزدی قرن و هدف آن بخشیدن کل سرزمینهای فلسطین به رژِیم اشغالگر است و هر کسی که فلسطین را دوست دارد بایستی در برابر این طرح از ملت و دولت فلسطین دفاع کند.
سفیر فلسطین افزود: اسراییل اشغالگر به دنبال تصاحب بیشتر سرزمینهای فلسطینی است و ما در شرایط سختی بسر می بریم و دولت فلسطین نیازمند حمایت همه ملتهای مسلمان و مردم جهان است و بدون وحدت در مبارزه موففقیت به دست نمی آید.
محمود حیدری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین با اشاره به اهمیت روز قدس گفت: روز قدس میراث معنوی امام خمینی ره و روز حمایت از مظلومان است.
حیدری افزود : 75 سال اشغال گری رژیِم صهیونیستی، ریشه در سه عامل جنایات بیرحمانه عوامل رژیم صهیونیستی، حمایتهای تسلیحاتی و پشتیبانیهای همه جانبه دولت آمریکا و برخی قدرت های دیگر و سکوت و انفعال برخی کشورها در مقابل این جنایات صهیونیستی دارد.
وی کسانی که در مبارزه با اشغالگری نقش دارند را نیز سه دسته دانست و گفت: در مبارزه با دولت جعلی اسرائیل مردم مبارز فلسطین در خط اول قرار دارند و گروه دوم ملت ایران و شخصیت هایی مانند قهرمان مبارزه با تروریسم و‌اشغالگری سردار شهید سلیمانی هستند که در تقویت مبارزه مشروع مردم فلسطین نقش بسیار مهمی داشته اند و دسته سوم افراد و جریاناتی هستند که به اشکال گوناگون در حوزه سیاسی، حقوقی، رسانه ای و کمکهای انسان دوستانه و معنوی از مردم فلسطین در سطح جهان حمایت می کنند.
حیدری افزود: جای تعجب است برخی قدرتهای مدعی دموکراسی و حقوق بشر در برابر جنایات اشغالگران قدس به استانداردهای دو‌گانه متوسل می شوند و بر مظالم نژاد پرستانه رژیم صهیونیستی چشم فرو می بندند و این همان رخدادی است که ۲۵ سال قبل در بوسنی اتفاق افتاد و دهها هزار انسان بیگناه در برابر چشمان خواب آلود مجامع بین المللی جان قربانی شدند.
آودو حبیب، رئیس انجمن دوستی بوسنی و هرزگوین و فلسطین ضمن قدرانی از نقش جمهوری اسلامی در دفاع از آرمان آزادی قدس گفت: ابتکار امام خمینی ره و تداوم کمک جمهوری اسلامی ایران در مبارزه علیه رژیم اشغالگر قدس در جهان اسلام بی سابقه است و در مقابل دولتهای خود فروخته عربی، ایران با استقامت بی نظیر برای آزادی قدس تلاش کرده و نقش ایران در خصوص فلسطین همان نقشی است که در کمک به مردم بوسنی و هرزگوین ایفا کرده است.
وی با بیان تاریخچه ای از مبارزات مردم فلسطین گفت: انگلستان عامل اصلی پیدایش رژیم صهیونیستی است و در هفتاد سال اخیر آمریکا نقش انگستان را بر دوش گرفته و اینک نیز مهمترین عامل بقای دولت جعلی اسراییل است و ترامپ با طرح احمقانه خود نقشه بسیار خطرناکی برای اشغال کامل فلسطین دارد.
در پایان مراسم دکتر بارانی، مدیر موسسه ابن سینا از مشارکت ارزشمند سخنرانان حاضر در سالن اجتماعات موسسه قدردانی و از میهمانانی که از طریق فضای مجازی شاهد این برنامه بودند تشکر و قدردانی کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا