بوسنیسیاسی

رئیس انجمن دوستی بوسنی و هرزگوین و فلسطین : مسئله فلسطین اولویت اصلی جمهوری اسلامی ایران است

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو آودو حبیب، رئیس انجمن دوستی بوسنی و هرزگوین و فلسطین گفت: “جنایاتی که 72 سال است در فلسطین اتفاق افتاده در تاریخ هر کدام از نقاط جهان بی سابقه است. افکار عمومی جهان به خوبی در جریان این جنایات قرار دارد، اما واکنش آن بسیار ملایم است. متاسفانه، بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی نیز رویکرد منفعلانه در برابر معضل دشوار مردم فلسطین دارند.”
وی خاطرنشان ساخت: “جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهایی است که مسئله فلسطین را جزو اولویت های سیاست خارجی خود قرار داده است. آیت ا… خمینی در آگوست سال 1979 از همه مسلمانان جهان دعوت کرد آخرین جمعه ماه رمضان را به روز قدس اختصاص دهند.”
حبیب ادامه داد: “بدین طریق همه مسلمانان جهان باید به سومین مکان مقدس مسلمانان احترام گذاشته و به پشتیبانی از مردم فلسطین در مبارزاتشان برای آزادی بپیوندند. دونالد ترامپ سال گذشته بر خلاف تمامی اصول و مصوبات سازمان ملل که در آن قدس به عنوان شهر مقدس سه دین بزرگ جهان یعنی اسلام، مسیحیت و یهود اعلام شده است، نظام تمدن جهانی را هدف تعرض قرار داده و سفارت آمریکا را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کرد و بدین طریق بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. این در حالی است که سازمان ملل بیت المقدس را به عنوان پایتخت فلسطین نیز به رسمیت شناخت. این امر مورد حمایت برخی کشورهای مهم عضو سازمان ملل نیز قرار گرفته است.”
وی افزود رفتار برخی کشورهای عربی که از “معامله جنایت جهان” حمایت می کنند بدون آنکه متوجه توطئه های امپریالیستی به عنوان تهدید برای کل جهان اسلام باشند، نگران کننده است.
رئیس انجمن دوستی بوسنی و هرزگوین و فلسطین تاکید کرد وضعیت کنونی فلسطین- کرانه باختری و غزه بیشتر شبیه یک اردوگاه بزرگ کار اجباری است تا یک کشور آزاد.
وی اضافه کرد: “هزاران فلسطینی بی گناه اعم از زن و کودک سال ها بدون هیچ گونه حکم محکومیت در زندان های اسرائیل به سر می برند. امروز در شرایط شیوع جهانی ویروس کرونا مردم فلسطین از حقوق اساسی بشر مربوط به خدمات بهداشتی و درمانی و تامین داروهای اساسی محروم هستند. مردم فلسطین به خود و ناتوانی خویش واگذار شده اند.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا