بوسنیسیاسیمناسبتی

چهلمین روز شهادت سردار شهید سپهبد سلیمانی در بوسنی و هرزگوین

گرامیداشت پیروزی انقلاب واربعین شهدای مقاومت در بوسنی و هرزگوین

انقلاب اسلامی تحقق وعده خداوند

رئیس العلماء سابق جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین گفت نقش رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه‌ای در کمک به مردم بوسنی فراموش ناشدنی است.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو، مراسم مردمی بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی و چهلمین روز شهادت سردار شهید سپهبد سلیمانی با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران، رییس جماعت علمای اهل سنت عراق، ریس العلمای سابق بوسنی و با حضور صد‌ها نفر از علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی در سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگوین برگزار شد. “حافظ عزیز علیلی” سرود “کجایید‌ای شهیدان خدایی” را که سال‌ها پیش برای شهدای جنگ بوسنیایی با ترجمه بوسنیایی خوانده بود، بار دیگر در مراسم گرامیداشت پیروزی انقلاب و چهلم سپهبد شهید سردار سلیمانی و شهید مهندس ابومهدی در بوسنی و هرزگوین به صورت زنده به بوسنیایی و فارسی اجرا کرد.
در این مراسم سفیر جمهوری اسلامی ایران، رییس جماعت علمای اهل سنت عراق، ریس العلمای سابق بوسنی و صد‌ها نفر از علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم که به همت بنیاد ملاصدرا، موسسه ابن سینا و کالج فارسی بوسنیایی برگزار شد، پس از تلاوت کلام الله مجید و نواختن سرود ملی دو کشور و ادای احترام به مقام شامخ شهدای مقاومت، حجت الاسلام عیدی موسس بنیاد ملاصدرا ضمن خوش آمدگویی به میهمانان درباره انقلاب اسلامی و دستاورد‌های آن گفت: امام خمینی در زمان رژیم دیکتاتوری شاه با کلام خود به قلب‌های پاک جوانان مومن ایرانی اعتماد به نفس بخشید و انقلاب را بدون هیچ کمک خارجی و تنها با توکل بر خدا و مردم به پیروزی رساند.
وی افزود: پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها به مردم ایران بلکه به همه‌ی ملت‌های اسلامی عزت بخشید و این تحقق وعده خداوند بود.
حجت الاسلام عیدی اضافه کرد: برای حفظ انقلاب اسلامی، افتخاری بزرگ‌تر از این در طول تاریخ نیست که شهدای بسیاری از جمله شهید سپهبد سلیمانی و ابو مهدی المهندس جان خود را در این راه با خدا معامله کردند.
وی اضافه کرد: نهال انقلاب اسلامی به واسطه خون‌های پاک ریخته شده امروز درخت تنومندی است که بدون نگرانی در یک شب با حمله مستقیم موشک‌های بالستیک ابهت پوشالی قدرت زورگوی دنیا را درهم شکست بنحوی که دشمن حتی از بیان تعداد تلفات خود عاجز کرده است.
“محمود حیدری” سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین نیر با اشاره به تاثیرات تاریخی انقلاب اسلامی، گفت: امسال ایام چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب با اربعین شهادت سردار قهرمان پیوند خورده و لذا در داخل یا خارج ایران هر جا برنامه‌ای برای گرامیداشت انقلاب برگزار شد آن مراسم به نام و یاد شهید سلیمانی مزین شده است.
حیدری با اشاره به حضور شگفت انگیز انبوه مردم با سلائق مختلف در مراسم تشییع قهرمان مبارزه با تروریسم اضافه کرد: ملت ایران با حضور بی نظیر خود عنوان بی نظیرترین و باشکوه‌ترین مراسم قدردانی از یک‌سردار سرافراز نظامی در طول تاریخ را بنام شهید سلیمانی ثبت کردند.
سفیر کشورمان اضافه کرد: خداوند به شهادت سردار سلیمانی رنگ و بوی عاشورایی بخشید و در محبوبیت او سر و رازی نهفته است که دل همه اقشار ملت و قلب‌های پاک در سراسر جهان را مجذوب خود کرده است.
“علی البلداوی” نماینده مجلس اعلای اسلامی در منطقه بالکان با تاکید بر تاثیرات انقلاب اسلامی گفت: بدون تردید انقلاب اسلامی ایران تاثیری عمیق بر نظام بین الملل گذاشت و بخشی از مسیر تاریخ را تغییر داد.
وی با یادآوری مجاهدت‌های شهدای مقاومت گفت: عراق آزادی امروز خود را مدیون خون شهدای مقاومت و خصوصا سرداران شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس است و ما هرگز خدمات این بزرگواران به ملت عراق را فراموش نخواهیم کرد.
“خالد الملا” رئیس جماعت علمای اهل سنت نیز عراق با ابرازخرسندی از فرصت آشنایی با کشور و ملت بوسنی هرزگوین و بویژه جامعه مسلمان این سرزمین، دعوت قرآن مجید به وحدت اسلامی و نیز اتحاد انسانی حول ارزش‌های مشترک را تشریح و یادآور شد: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام‌خمینی ره، چون الهام گرفته از آموزه‌های قرآن مجید بود برای همه بشریت پیام وحدت و آگاهی به ارمغان آورد و خود را مدافع همه مظلومین قرار داد.
این عالم برجسنه اهل سنت با قدردانی از نقش بی نظیر شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم داعش در منطقه افزود: شهادت میدهم که جمهوری اسلامی ایران برای یاری ملت عراق در مقابله با گروه‌های تروریست از هیچ کوشش و مجاهدتی دریغ نکرد و در این عرصه نقش شهید سلیمانی و همرزم وفادارش ابومهدی المهندس بی بدیل بوده است.
وی با اشاره به تکرار اظهار مقام معظم رهبری در نماز بر پیکر این سردار بزرگ مبنی بر اینکه جز نیکویی از او چیزی نمیداند، افزود: افتخاری بزرگتر از این جمله مقام معظم رهبری برای این شهید والا مقام و همرزمانش نمی‌توان تصور کرد.
دکتر مصطفی افندی سریچ، رئیس العلماء سابق جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از کمک‌ها و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از بوسنی و هرزگوین تشکر و قدردانی کرد و افزود: ما به عنوان ملت بوسنی مدیون ایران و کسانی هستیم که در شرایط سخت به کمک ما شتافتند.
وی با اشاره به کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به بوسنی و هرزگوین، تاکید کرد: نقش رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه‌ای در کمک به مردم بوسنی فراموش ناشدنی است.
سریچ افزود: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی یعنی ۱۹۷۹ میلادی ۲۷ سال سن داشتم و امسال که چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است، من بسیار مسن‌تر شده ام، ولی انقلاب اسلامی جوان‌تر از چهل سال قبل با قدرت پیش می‌رود.
رئیس العلمای سابق بوسنی اضافه کرد: ما در بوسنی و هرزگوین به یاری خون پاک شهدا هرگز به اسلام خیانت نکرده و نخواهیم کرد و دست دوستی خود را به سوی ملل مسلمان گشوده ایم و امیدوارم درخت دوستی ایران و بوسنی هر روز سرسبزتر گردد.
در این برنامه شیخ “مدحت افندی چلبیچ” رهبر دراویش نقش بندیه بوسنی و هرزگوین با ابراز تاسف از شرایط کنونی جهان اسلام گفت: جهان اسلام در شرایط دشواری است و مسلمانان بسیاری در جهان همچنان مورد آزار و اذیت هستند، کشتار و تخریب در عراق و افغانستان سال هاست که ادامه دارد، زخم فلسطین عمیق‌تر از گذشته شده، آفریقای شمالی در آتش می‌سوزد و زندان‌های مصر پر از افراد آزادی خواه است و مکه و مدینه در سلطه حاکمان سعودی قرار دارد.
شیخ چلبیچ با یادآوری اقدام ناجوانمردانه ترور سردار سلیمانی و همرزمانشان افزود: از روز شهادت سردار قاسم سلیمانی به این فکر هستم که چطور دشمنان از پرواز و ساعت فرود هواپیما در بغداد و خودروی حامل او آگاه شده بودند.
قرائت قران، اجرای سرود بوسنیایی کجایید‌ای شهیدان خدایی توسط حافظ عزیز علیلی، اجرای تواشیح کربلا و عاشورا، پخش کلیپ سرود بوسنیایی سلام آخر شهید، کلیپ بوسنیایی دستاورد‌های انقلاب اسلامی و پخش کلیپ خاطرات شهید سلیمانی از دیگر برنامه اجرا شده در این مراسم با شکوه بود که با استقبال حاضران در مراسم روبرو شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا