بوسنیفرهنگی

افتتاحيه روزهای فرهنگی ايران در بوسنی و هرزگوین

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صداوسيما از سارايوو، ­افتتاحيه روزهاي فرهنگي ايران با عنوان « جلوه هاي فرهنگي تبريز 2018 » با همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بوسني و با همکاري اداره کل همکاريهاي فرهنگي و امور ايرانيان خارج از کشور و شهرداري تبريز دوشنبه در سارايوو برگزار گرديد.
در اين مراسم “عادل عثمانوويچ” وزير امور مدني بوسني و هرزگوين، “ميلان تريويچ” معاون شهردار سارايوو، محمود حيدري سفير جمهوري اسلامي ايران در بوسني و هرزگوين، علي اصغر عامري رايزن فرهنگي ايران و برخي ديگر از مسئولين و مقامات دولتي و شهرداري سارايوو حضور داشتند.
در ابتدا علي اصغر عامري رايزن فرهنگي کشورمان، در خصوص اشتراکات ديرينه فرهنگي و تاريخي ميان ايران و بوسني و هرزگوين سخن گفت. وي برگزاري روزهاي فرهنگي در بوسني و هرزگوين را يکي از اقدامات رايزني فرهنگي در چند سال اخير در جهت معرفي هرچه بيشتر هنر و تمدن ايراني به ملت دوست و برادر بوسني و هرزگوين عنوان کرد.
عامري در ادامه افزود:امسال ما شاهد هنرنمايي هنرمندان و نوازندگاني از شهر تبريز خواهيم بود و همانطور که مطلع هستيد تبريز در سال 2018 ميلادي به سبب تاريخ غني و ميراث فرهنگي فراوان به عنوان پايتخت گردشگري جهان اسلام انتخاب شده است.


در ادامه برنامه، محمود حيدري سفير ايران در بوسني و هرزگوين، ضمن گراميداشت دهه فجر و فرارسيدن سالروز پيروزي انقلاب اسلامي گفت اگرچه اشتراکات فراواني در عرصه فرهنگ، هنر، رسوم و ارزش هاي ديني و انساني، دو ملت شريف ايران و بوسني و هرزگوين را به هم نزديک کرده است، اما تا رسيدن به سطح مطلوب و شناخت بيشتر هنوز راهي طولاني باقيست.
از اينرو برگزاري روزهاي فرهنگي ايران در سارايوو و برخي ديگر از شهرهاي بوسني و هرزگوين، صفحه زريني به کتاب مناسبات ميان دو کشور مي افزايد. وي همچنين از اعلام آمادگي شهرهاي مختلف ايران براي برگزاري روزهاي فرهنگي بوسني و هرزگوين در ايران خبر داد و ابراز اميدواري نمود که اينگونه مراسم ها علاوه بر ارتقاء سطح مناسبات فرهنگي، زمينه ساز افزايش همکاري هاي سياسي و اقتصادي نيز گردد.
عادل عثمانوويچ، وزير امور مدني بوسني و هرزگوين نيز ضمن خوشامدگويي به هنرمندان و هيئت اعزامي از شهر تبريز، از اينکه شهر سارايوو براي چندمين سال پياپي ميزبان روزهاي فرهنگي ايران مي باشد، ابراز خرسندي نمود و آن را اتفاقي مبارک در عرصه مناسبات ميان دو کشور عنوان کرد. وي همچنين انتخاب شهر تبريز به عنوان پايتخت گردشگري جهان اسلام در سال 2018 را تبريک گفت و به جاذبه هاي گردشگري، صنايع دستي و تاريخ کهن اين شهر اشاره کرد.
عثمانوويچ برگزاري مناسبت هاي فرهنگي، نشست هاي علمي و هنري و گفتگوي ميان هنرمندان دو کشور را ضروري دانست و آن را زمينه ساز ارتقاء مناسبات ميان دو کشور در عرصه هاي مختلف عنوان کرد.
در ادامه برنامه گروه موسيقي ماني به اجراي چند قطعه موسيقي محلي پرداخت که مورد استقبال فراوان حضار قرار گرفت.
افتتاح نمايشگاه فرهنگي و بازديد از آثار هنرمندان ايراني، پايان بخش مراسم افتتاحيه روزهاي فرهنگي ايران در بوسني و هرزگوين بود. در اين نمايشگاه آثار نگارگري و خوشنويسي رحيم چرخي و سيد ابوالقاسم بهشتي در معرض ديد عموم قرار گرفت. همچنين چند قطعه از آثار معرق کاري و خاتم کاري استاد اميد شيخ بگلو و آثار سفال و سراميک استاد سيد محمد ميرشفيعي در معرض ديد علاقمندان قرار گرفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا