بوسنیفرهنگی

صدا وسیما برنده افرای طلایی جشنواره بین المللی پاله در بوسنی و هرزگوین شد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از سارایوو، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برنده افرای طلایی جشنواره بین المللی پاله در بوسنی و هرزگوین شد.

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز یازدهمین دوره فستیوال بین المللی فیلم یاهورینا (جشنواره فیلم های کوتاه، مستند، گردشگری و محیط زیست) روز شنبه اول مهر ماه (23 سپتامبر) در سالن هتل دامیس شهر پاله برگزار شد. این دوره از فستیوال بین المللی فیلم یاهورینا از 20 تا 24 سپتامبر در شهر پاله بوسنی و هرزگوین برگزار می شود.

جشنواره  امسال در هشت رشته  ” فیلم مستند”، “فیلم مستند تلویزیونی”، فیلم کوتاه”، فیلم تجربی”، “انیمیشن”، “فیلم دانشجویی”، “فیلم زیست محیطی” و “فیلم توریستی” برگزار شده است و نویسندگان، فیلمسازان و کارگردانان برای کسب جوایز مختلف , جایزه ی ویژه “افرای طلایی” موسوم به “Golden Maple” با یکدیگر به رقابت می پردازند.

“میرکو دسپیچ” مدیر جشنواره طی سخنان با اشاره به کیفیت بسیار بالای فیلم های شرکت کننده در جشنواره امسال، از هیئت داوران بخش های مختلف برای بررسی و داوری فیلم ها تشکر و قدردانی کرد.

در جشنواره فیلم امسال، فیلم مستند راه بی عبور به کارگردانی و تهیه کنندگی آقای محمدرضا حافظی تولید صدا و سیمای مرکز لرستان موفق به کسب افرای طلایی و عنوان بهترین فیلم جشنواره در بخش بین المللی فیلم های مستند شد. دفتر نمایندگی صدا و سیما در سارایوو به نمایندگی از آقای حافظی این جایزه را دریافت کرد.

مستند 37 دقیقه ای راه بی عبور “Lonely Road” ، درباره معلم فداکاری به نام عزیز است که حضورش در یک منطقه صعب العبور استان لرستان باعث تغییرات بزرگی می شود. تلاش های صادقانه و بی توقع این معلم برای فراهم آوردن امکانات تحصیلی برای بچه های برخی از عشایر غیور کشورمان در این مستند به تصویر کشیده شده است.

همچنین در بخش انیمیشن، “لایت سایت” به کارگردانی مسلم طباطبایی موفق به کسب افرای طلایی و عنوان بهترین فیلم جشنواره در بخش بین المللی فیلم های انیمیشن شد.

گفتنی است که فستیوال بین المللی فیلم یاهورینا از سال 2007  هرساله در هفته آخر ماه سپتامبر با شرکت فیلم های داخلی و خارجی برگزار می شود. این جشنواره توسط انجمن شهروندان یاهورینا تاسیس شده است و در دو بخش داخلی و بین الملل فعالیت می کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا