بالکانسیاسی

راه حل مشترک سیاسی بهترین اقدام جهت جلوگیری تنش سیاسی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس مجلس صربستان گفت: مسئله کوزوو و منطقه بالکان دارای اهمیت زیادی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی صبح امروز (یکشنبه) در دیدار خانم مایا گویکوویچ رئیس مجلس صربستان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از استقلال کوزوو حمایت می کند اما مخالف سیاست تجزیه گرایی در منطقه بالکان هستیم و این مسئله را به نفع کشورهای آن منطقه نمی دانیم.

وی تصریح کرد: بهترین راه حل برای رفع مشکلات، گفتگوهای دوجانبه و یافتن راه حل های سیاسی است و شما هم باید تلاش کنید تا از این طریق به یک توافقی برسید.

آقای لاریجانی در ادامه با اشاره به زمینه های گسترش روابط اقتصادی و سیاسی، گفت: گروه های دوستی می توانند به ارتقای سطح روابط پارلمانی کمک کنند و از نظر تجاری و اقتصادی هم می توانیم با شناخت ظرفیت های یگدیگر، این امر را تسهیل ببخشیم.

همچنین در این دیدار مایا گویکوویچ گفت: از حمایت های جمهوری اسلامی ایران به خاطر به رسمیت شناختن تمامیت ارضی صربستان تشکر می کنم و امیدوارم که این روابط دوستانه عمیق تر شود.

وی اظهار داشت: ما خیلی علاقه مند به گسترش روابط با ایران هستیم و برای این منظور نیز اقداماتی را در نظر گرفته ایم که یکی از این اقدامات بعد از تعطیلات در صربستان بررسی خواهد شد که آن هم لایحه فوریتی برای برداشتن روادید است که با این اقدام اگر به تصویب دولت برسد مردم ایران می توانند به راحتی به صربستان سفر کنند و از نظر گردشگری همکاری های ما گسترش پیدا خواهد کرد.

رئیس مجلس صربستان در ادامه تصریح کرد: پیشنهاد دیگر ما که آن را دنبال خواهیم کرد برقراری پرواز مستقیم از بلگراد به تهران است که با ایجاد این تصویبات سطح روابط ارتقا پیدا خواهد کرد و روابط ما نزدیک تر خواهد شد.

وی گفت: در خصوص منطقه بالکان ما براساس توافقنامه بروکسل پیش می رویم اما متأسفانه همسایگان ما توافقات موازی را پیش می برند و این به صلاح ما نیست.

خانم مایا گویکوویچ در پایان از رئیس مجلس شورای اسلامی دعوت کرد تا به صربستان سفر کند تا ادامه گفتگوهای پارلمانی در آنجا انجام پذیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا