بالکانبوسنیسیاسی

حضور پرشور هموطنان مقیم بوسنی و هرزگوین در انتخابات ریاست جمهوری ایران

با آغاز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ایرانیان مقیم خارج از کشور حضور گسترده ای در پای صندوق های رای دارند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو، ایرانیان مقیم بوسنی و هرزگوین همگام با هموطنان خود در داخل کشور و دیگر نقاط جهان با حضور در مرکز رای گیری در سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در سارایوو، از حق شهروندی خود استفاده کرده و در دوازدهمین دوره انتخبات ریاست جمهوری شرکت کردند. مراسم رای گیری راس ساعت 8 صبح آغاز و از همان دقایق ابتدایی، ایرانیان مقیم برای ریختن رای خود به صندوق، به سفارت کشورمان مراجعه کردند. در میان رای دهندگان، 7 رای اولی نیز حضور داشتند که با شور و شوق خاصی رای خود را به صندوق انداختند. تعدادی از گردشگران ایرانی نیز که به بوسنی و هرزگوین سفر کرده بودند، با حضور در سفارتخانه کشورمان، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.
یکی از رای اولی ها پس از انداختن رای خود در صندوق گفت: “خیلی خوشحال هستم که می توانم در سرنوشت کشورم سهیم باشم.” یکی دیگر از هموطنان مقیم بوسنی و هرزگوین در خصوص دلیل حضور در مراسم رای گیری امروز گفت: “به عنوان یک ایرانی، هر کجا که باشیم برای اقتدار ایران، رای خواهیم داد.”
محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین ضمن حضور بازدید از روند اخذ رای و گفتگو با هیئت اجرایی و اعضای شعبه، رای خود را به صندوق انداخت. وی سپس در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: “امروز ایرانیان مقیم بوسنی و هرزگوین که اگرچه به لحاظ تعداد جمعیت کوچکی هستند، چیزی در حدود 100 تا 110 نفر، اما اکثریت قریب به اتفاق آن در حدود 80 نفر در انتخابات شرکت کردند. البته آن تعداد باقی مانده هم عمدتا افرادی هستند که از لحاظ سنی واجد شرایط نبودند. خوشبختانه استقبال خیلی خوبی صورت گرفت و با زحماتی که هیئت اجرایی و اعضای صندوق اخذ رای انجام دادند.
انتخابات در کمال آرامش، پرشور و با نشاط برگزار شد. خانم ها، آقایان و حتی برخی از گردشگرانی که از کشورهای دیگر در بوسنی و هرزگوین حضور داشتند، امروز در این انتخابات شرکت کردند. جامعه ایران مقیم بوسنی و هرزگوین همانند یک رودی هست که به اقیانوس ملت ایران می پیوندد. امیدوار هستیم که انشاءالله این انتخابات منشاء خیر و برکت فراوان برای ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی باشد و انشاءالله باعث رشد و شکوفایی و امنیت بیشتر شود.”
رای گیری پس از 10 ساعت و در حدود ساعت 18 به وقت محلی به پایان رسید.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همزمان با جمهوری اسلامی ایران در 2799 شعبه اخذ رأی در دیگر کشورهای جهان در حال برگزاری است. دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در اقصی نقاط جهان و در شعبات خارج از کشور نیز همزمان با کشورمان ایران در حال برگزاری است. منابع رسمی، شمار ایرانیان حائز شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را در خارج از کشور دو تا دو و نیم میلیون تن اعلام کرده اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا