بالکانبوسنیسیاسی

بروجردی سارایوو را به مقصد تهران ترک کرد.

بروجردی پس از پنج روز مذاکره با مقامات صربستان و بوسنی و هرزگوین، سارایوو را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما بروجردی پس از پنج روز مذاکره با مقامات صربستان و بوسنی و هرزگوین، سارایوو را به مقصد تهران ترک کرد.
بروجردی امروز در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما در خصوص دستاوردهای این سفر گفت:  با توجه به اهمیت کشورهای حوزه  بالکان، این سفر بنا به دعوت مجالس صربستان و بوسنی و هرزگوین صورت گرفت. خوشبختانه مذاکرات خوبی با مقامات پارلمانی و مسئولین دولتی این دو کشور داشتیم که عمده  این مذاکرات با هدف تقویت روابط میان مجلس شورای اسلامی و مجالس دو کشور صربستان و بوسنی و هرزگوین انجام گرفت.
 بروجردی سپس به دیدارهای انجام شده در صربستان اشاره کرد و افزود: در صربستان علاوه بر دیدار با رئیس مجلس این کشور و مجموعه کمیسیون سیاست خارجی، با وزیر تجارت خارجی که مسئولیت کمیسیون مشترک دو کشور را نیز عهده دار است، مذاکرات مفصلی داشتیم. پیشنهادهای متعددی نیز ارائه گردید که فکر می کنم مهمترین آن برقرار پرواز مستقیم بین تهران-بلگراد می باشد.
وی تصریح کرد:  موضوع دیگری که در جلسات متعدد در خصوص آن مذاکره کردیم، ارائه  تسهیلات ویژه برای اعطای روادید بود که  لغو روادید میان جمهوری اسلامی ایران و صربستان از ان جمله است .
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کشورمان در ادامه افزود: قرار شد همچنین برای عرضه  توانمندی های صنعتی و تولیدی جمهوری اسلامی ایران، نمایشگاه های ویژه ای در این کشور برگزار شود که ما در بر حسب وظیفه ی خود در مجلس، از ارگان های ذیربط دعوت خواهیم کرد تا در این خصوص نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهند و در عرصه ی توافقهای انجام گرفته همکاری کنند.
بروجردی در ادامه به سفرهای پیش رو میان جمهوری اسلامی ایران و صربستان اشاره کرد و گفت:  در بلگراد منتظر سفر آقای دکتر لاریجانی هستند که قرار است در آینده  نزدیک انجام پذیرد. همچنین از آنجا که بعد دیگر همکاری ها میان جمهوری اسلامی ایران و این کشورها بعد امنیتی می باشد، سفر وزاری کشور و دفاع صربستان به جمهوری اسلامی ایران را پیش رو داریم.
 وی در ادامه در خصوص ملاقات های انجام گرفه در بوسنی و هرزگوین توضیحاتی را ارائه داد. وی گفت:  در بوسنی و هرزگوین نیز ملاقات های بسیار خوبی انجام گرفت. با رئیس مجلس اقوام، رئیس مجلس نمایندگان و رئیس مجلس فدراسیون دیدار داشتیم. همچنین با کمیسیون سیاست خارجی ملاقاتهایی تنظیم شده بود. با وزیر تجارت خارجی نیز بحث مفصلی در خصوص تقویت همکاری های دو کشور به ویژه در بعد اقتصادی و تجاری داشتیم. در خصوص ارائه  تسهیلات در امر ویزا و برقراری خط هوایی مستقیم میان تهران و سارایوو صحبت های خوبی انجام گرفت که امیدوار هستیم این اتفاقات واقع شود چرا که در هر صورت منطقه ی بالکان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی افزود:  مردم ما نیز به جهانگردی علاقه مند هستند و سیاست جمهوری اسلامی ایران نیز تقویت صنعت توریسم می باشد که چه دعوت جهانگردان خارجی برای بازدید از کشورمان و چه رفتن ملت ما به نقاط دیگر جهان و آشنایی با تحولات کشورهای مختلف را شامل می شود.  مذاکراتی نیز با مقامات امنیتی بوسنی و هرزگوین داشتیم که در طی آن قرار شد یک بازنگری در توافق امضا شده در سال 2005 صورت گیرد. با توجه به امر مهم مبارزه با پدیده ی شوم تروریسم، که یک بحران خطرناک جهانی می باشد و این منطقه  نیز از آن رنج می برد و متاسفانه تعداد نسبتا زیادی نیز از این منطقه به گروه های تروریستی در عراق و سوریه پیوسته اند، مقامات دو کشور صربستان و بوسنی و هرزگوین تمایل زیادی داشتند تا از تجربیات مسئولین اطلاعاتی-امنیتی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با این پدیده و تهدیدهای آن استفاده کنند.
بروجردی در ادامه گفت:  در ارتباط با تحولات منطقه خاورمیانه، آخرین تحولات سوریه، عراق، یمن و لیبی و همچنین مسائل منطقه ی بالکان گفتگوهای ویژه ای انجام گرفت.
بروجردی در پایان صحبت های خود ضمن مثبت ارزیابی کردن دستاوردهای این سفر، ابراز امیدواری نمود که همکاری های میان جمهوری اسلامی ایران با دو کشور صربستان و بوسنی هرزگوین با تلاش طرفین شاهد گسترش و روند رو به رشد باشد.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا