بالکانبوسنیسیاسی

سربرنیتسا در شرایط پرتنش منتظر انتشار نتایج انتخابات شورای شهر است

پلیس بوسنی در شهر سربرنیتسا مستقر شده است.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به گزارش خبرگزاری فرانسه از سارایوو ،‌ پلیس بوسنی در شهر سربرنیتسا مستقر شده است و تنش در این شهر چهارشنبه با گذشت سه روز از انتخابات شورای شهر که در آن نامزد صرب ها ،ظاهرا به پیروزی رسیده ،همچنان شدید است.
نتایج این انتخابات هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.
کمیته مسئول برگزاری انتخابات و مقامات محلی اعلام کردند شمارش آرا چهارشنبه پس از استقرار نیروهای ویژه یگان جمهوری صرب بوسنی( جمهوری صربسکا) متوقف شد.
به نظر می رسد برای نخستین بار از سال 1999 یک صرب به نام ملادن گروییسیچ (Mladen Grujicic) سکان شهرداری این شهر را که در آن 8000 مرد و پسر بچه بوسنیایی در ژوئیه 1995 در پایان جنگ بین قومی بوسنی کشته شدند ، به دست خواهد گرفت.
شماری از مسلمانان بوسنی اعلام پیروزی ملادن گروییسیچ را توهینی به خود تلقی می کنند.
شماری از احزاب سیاسی صرب رهبری سربرنیتسا را در طول دوره بین این کشتار و سال 1999 برعهده داشتند.
کمال دوراکوویچ شهردار فعلی با وجود جلو بودن رقیبش ( با کسب 70 درصد آرا براساس شمارشی که همچنان موقت است)به شکست خود اعتراف نکرده است و اعلام می کند منتظر شمارش آرا کسانی است که در منطقه حضور ندارند و به صورت غیر حضوری رای داده اند. این منطقه پیش از جنگ 27 هزار جمعیت داشته است اما اکنون فقط شش هزار نفر در آن ساکن هستند.
نرمین آلیووکوویچ رئیس کمیته برگزاری انتخابات که خود از مسلمانان بوسنیایی است درگفتگو با خبرنگاران گفت شمارش آرا به سبب حضور پلیس در شهرداری متوقف شد.
وی گفت:« ما نمی توانیم با این فشار و در این شرایط کار کنیم .»
به گفته رئیس کمیته برگزاری انتخابات« نیروهای ویژه از سه شنبه در شهرداری حضور دارند. »
وزارت امور داخلی جمهوری صرب بوسنی به نوبه خود اعلام کرده است نیروهای پلیس در شهرداری سربرنیتسا حضور دارند تا امنیت آرا و نظم عمومی را تامین کنند.»
هیچ یک از دو نامزد برای اظهار نظر دراین خصوص در دسترس نبودند.
اسلوبودان پاولوویچ از مقامات سیاسی صرب های بوسنی در سربرنیتسا « تلاش های احزاب سیاسی بوسنیایی را برای تاثیر گذاری بر روند انتخاباتی محکوم کردند.»
وی درگفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت پس از کشف مواد انتخاباتی در یک زباله دان عمومی پلیس به درخواست ملادن گروییسیچ مداخله کرد.
این منبع گفت این مواد انتخاباتی برگه رای نبود.
وی اعلام کرد:« شرافتمندانه ترین کار این است که کامل دوراکوویچ برای آرام کردن این اوضاع به شکست خود اعتراف کند. اختلاف آرا بین دو نامزد به حدی زیاد است که او نمی تواند این فاصله را جبران کند.»
براساس آخرین نتایج اولیه ای که سه شنبه منتشر شد، ملادن گروییسیچ حدود چهار هزار رای (70 درصد) به دست آورد در حالی که کامل دوراکوویچ 30 درصد آرا را از آن خود کرد.
3200 نفر نیز توانستند از راه دور رای دهند و آرا آنان هنوز شمارش نشده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا